İşte Bu Yüzden Uçaklarda Cep Telefonu Kullanmanız Yasak

Uçakların yolculuk amacıyla kullanılmaya başlandığı 20 yüzyılın ortalarından beri, cep telefonları uçuş sırasında kapalı olmak zorunda.

Oldukça eski bir geçmişe dayanan bu kuralın temel gerekçesi, henüz tarihteki ilk cep telefonlarının o dönemlerde yüksek enerjili radyo dalgaları yaymasına dayanıyor. Mühendisler, cep telefonların yayabileceği yüksek enerji dalgalarının uçuş sistemleri ile karışabileceğini düşünerek, havayolu taşımacılığında cep telefonlarının kapatılmasının daha sağlıklı olacağına karar verdi.

DÜNYADA HİÇBİR ÖRNEĞİ YOK

Bu uyarılara rağmen insanlar, sıkı denetimler olmadığı için bazen unutarak bazen de umursamayarak cep telefonlarını kapatmadan veya uçuş moduna almadan uçağa binebiliyor. Buna rağmen havacılık tarihinde cep telefonlarının yaydığı sinyallerin uçuş sisteminde bir karışıklığa neden olduğu tek bir vaka bile gözlemlenmedi.

Bir başka deyişle, uçaklar için olmazsa olmaz görülen bu kural, günümüzde tamamen bir alışkanlıktan ibaret. Çünkü yeni nesil cep telefonları, eskilere oranla çok daha küçük sinyaller yaydıkları gibi, yeni tip uçaklarda yer alan uçuş sistemleri ise eski uçaklara kıyasla çok daha büyük yalıtım sistemlerine sahip.

Buna karşın bir havacılık atasözü olan “Havacılık tarihi kanla yazılmıştır” sözü dikkate alınarak, uçakta bulunan herkesin aynı anda telefonunu kullanabileceği ve bu durumun milyonda bir ihtimalle uçuş güvenliğini sıkıntıya atabileceği ihtimaline karşın uçaklarda telefon yasağı sürdürülmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx