SEC Başkanı Kaçamak Cevap Verdi: Bitcoin ETF Ne Zaman Onaylanacak?

ABD’li düzenleyici SEC’in Başkanı Gary Gensler, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi ile yapılan oturumda önemli sorularla karşı karşıya kaldı. Ancak, Bitcoin ve kripto para piyasalarıyla ilgili bu sorulara verdiği yanıtlar piyasa katılımcıları için tatmin edici olmaktan uzak kaldı.

Patrick McHenry’dan Gensler’a sert eleştiri: Neden Bitcoin’in menkul kıymet olmadığını düşünüyorsunuz?

Oturumda, Gensler’a yönelttiği sorulardan önce, Komite Başkanı Patrick McHenry, SEC Başkanını sert bir dille eleştirdi. McHenry, Gensler’a, “Sürekli kanunların çok net olduğunu belirtmenize rağmen, yatırımcılara zarar veren uygulamalarınız ve aldığınız mahkeme kararları var.” şeklinde tepki gösterdi.

Ayrıca, McHenry, Bitcoin hakkında da bir soru yöneltti. Bu noktada “Neden Bitcoin’in menkul kıymet olmadığını düşünüyorsunuz?” diye sordu. Gensler, bu soruya “Howey testine uymadığı için Bitcoin’in menkul kıymet olmadığına inanıyorum.” şeklinde yanıt verdi. Kriptokoin.com olarak açıklamaların ayrıntılı bir dökümüne bu yazıda yer verdik.

Bitcoin ETF konusunda net yanıtlar yok

Oturumda ayrıca, kripto paralara olumlu yaklaşan Kongre Üyesi Rep Warren Davidson, Gensler’a sorular yöneltti. Bunlardan birinde, Bitcoin ETF konusundaki yaklaşımı hakkında sorular sordu. Gensler’ın bu konuda daha önce verdiği bir demeçte SEC’in Bitcoin ETF başvurularını reddetme gerekçesinin “keyfi ve kaprisli” olduğu yönündeki bir mahkeme kararını kabul edip etmediği sorgulandı. Gensler, bu konuda net bir cevap vermekten kaçındı. Ayrıca Bitcoin ETF için aktif incelemelerin devam ettiğini belirtti.

Daha büyük oyuncuların, özellikle BlackRock ve Fidelity’nin Bitcoin ETF başvurularına yönelmesiyle, onay sürecinin nasıl ve ne zaman gerçekleşeceği konusundaki endişeler artıyor. Bu bağlamda, bazı yasama üyeleri SEC’e ETF onay sürecini hızlandırma çağrısı yaptı.

Ancak tüm bu çağrılara rağmen, SEC’in GlobalX ve Ark Invest cum 21Shares’in Bitcoin ETF başvuruları üzerine kararını ertelemesi, düzenleyicinin yakın zamanda bir ETF onaylamayı planlamadığının göstergesi. Sonuç olarak, kripto piyasası, SEC’in bu konulardaki kararsız tutumu karşısında karanlıkta. Bu belirsizlik, kripto para yatırımcıları için birçok soru işareti bırakıyor. Aynı zamanda, SEC’in gelecekteki adımları karanlıkta kalıyor.

Bitcoin oturum esnasında harekete geçti

SEC Başkanı Gary Gensler’ın Senato Bankacılık Komitesi’nde konuşması Bitcoin’de dalgalanmaya sebep oldu.

SEC’in rolü kripto piyasasında hep belirleyici oldu. Şu anda Gensler, Senato Bankacılık Komitesi’nde konuşuyor ve bu, Bitcoin’de sert hareketliliklere yol açtı. Konuşmanın başında BTC yüzde 2,74 artış yaşadı. Ancak diğer yetkililerin konuşmalarıyla hava gerginleşti.

Bitcoin önemli bir direnç noktasına yaklaşırken, piyasa bu hareketi dikkatle izliyordu. Ancak beklenen düşüş yaşandı. BTC, 26.850 dolara tırmandıktan sonra Gensler’ın sözleriyle yüzde 2,37 düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx