Köprüyü yine müteahhitler geçecek

Bütçede delik oluşturan yap-işlet-devret (YİD) projelerine milyarlarca liralık kaynak akmaya devam ediyor. Yap-işlet-devret projelerinin işletmeci firmalarının ocak ayındaki garanti gelirleri, geçen yıla kıyasla yüzde 86 arttı. Artışın, Türkiye İstatistik Kurumu’nun yüzde 64.86 olarak açıkladığı yıllık enflasyonun yaklaşık 22 puan üzerinde olması dikkat çekti.

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Osmangazi, Çanakkale ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri ile Avrasya Tüneli için devletin kasasından çıkan garantiler nedeniyle 2023 yılı Ocak ayındaki 2 milyar 200 milyon liralık ödemenin, bu yılın aynı ayında 3 milyar 800 milyon liraya yükseldiğini açıkladı. Mustafa Sarıgül, bu yıl köprüyü müteahhitlerin geçeceğini belirterek “Bütçe ellere var emekliye yok. Emeklilere dini bayramlarda verilen ikramiye 2018’de 1.000 TL idi. Geçen 6 yıl sonunda bu ikramiye 3 bin TL oldu. Bu da sanki bir lütufmuş gibi sunuluyor. Yap-işlet-devret ile yapılan dört proje için ocak ayında 3 milyar 800 milyon lira ödendi. 2024 yılı emekli, memur, asgari ücretli için zor geçebilir ancak köprüyü geçenler yine müteahhitler olacak” ifadelerini kullandı.

OCAKTA 3.8 MİLYAR ÖDENDİ

Karayolları Genel Müdürlüğü, 1 Ocak’ta kendisinin işlettiği köprü ve otoyolların geçiş ücretlerine ortalama yüzde 76, YİD kapsamındaki otoyol ve köprülerin geçiş ücretlerine de ortalama yüzde 50 oranında zam yapmıştı. Zammın ardından YİD projelerine ait köprülerin otomobil için geçiş ücretleri; Osmangazi Köprüsü’nde 290 TL, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde 295 TL, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde 35 TL olarak belirlenmişti.

37 milyar lira ödenecek

Ekonomik kriz nedeniyle vatandaşın alım gücünün giderek düştüğünü ama garanti ödemelerinin katlandığını söyleyen Mustafa Sarıgül, “2018’de 1.25 TL olan simit 12 TL, 1.50 TL olan ekmek 10 TL oldu. Köprüler için verilen garanti tutarı yıl sonunda en az 37 milyar TL olacak. Emekliye gelince iktidar bütçe sınırlarını zorladık diyor ancak 6 yılda şirketlere ödenen garanti ödemelerinde 16 kat artış meydana geliyor. Yani firmalara sınır tanımadan Hazine’nin kapısı sonuna kadar açılıyor” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx