Koloğlu merakla beklenen Kızıl Goncalar’ı yazdı

Sina Koloğlu, “Kızıl Goncalar; Kemal Alemdaroğlu göndermesi mi?” başlıklı yazısında şunları yazdı:

“‘Muhafazakar sos üzeri laik’ dizilerin dönemindeyiz… Kızılcık Şerbeti ve bir nebze de Ömer bu kulvarın iki tutan dizisi. Şimdi bir ‘başka açıdan bakan’ örneği geliyor. 28 Şubat günlerinden esintiler diyelim.

Ülkemiz siyasi anlamda çok hareketli ve bol senaryosu olan bir ülke. Senaryoları hala ilginç örnekleri ile üretmeye de devam ediyor. Son 20 yılın içinden mesela ne konular çıkar. Zengin oğlan fakir kız dram ve entrikaları sarmalının içinden çıkmanın bir yolu bekli de bu ‘sos’ ile işlenmiş diziler oldu.

Kızıl Goncalar da bu yeni formatın ürünü. Beraberinde sorumluluklar da taşıyor girdiği konular itibarı ile. Mesela burada ‘laik doktor’ Levent (Özcan Deniz) babası bir üniversite rektörü. ‘Türbanlı kızları okula almayanlardan’ bilgisi geldi.

Bu bizi bir isme götürüyor; Kemal Alemdaroğlu. Dizinin ’28 Şubat’ günlerine yapacağı gönderme merakla bekleniyor. Yapım tarafı ‘Objektif olacak, doğrular olacak, eleştiri olacak’ dedi.

Daha önce Faruk Turgut, Birsen Altuntaş’a verdiği röportajda ‘insanların merak ettiği enteresan yapıların sorgulandığı ve bu yapılara ciddi eleştiriler getirdiğimiz bir iş olacak’ demişti. Tabii işin içinde aşk var. Meryem (Özgü Namal) ile Doktor Levent’in (Özcan Deniz) çocuklarının üzerinden başlayan bir hikaye onları, duygusal bir noktaya getirecek.

Bizde sınıf mücadelesi yerini kimlik mücadelesine teslim ettiği için ‘siyasi’ diziler de, bu modaya uyuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx