Çin’den İsrail-Filistin savaşını konuşmak için BAE’ye ziyaret

Çin diplomat Zhai Jun orta doğudaki gerilimi sonlandırmak için bölgedeki ülkelere ziyaret düzenleyecek. Hafta sonu Ürdün’de yer alan barış toplantısına katılan elçi  “Yakın zamanda Katar’a ve Mısır’a ve Kahire’de düzenlenen uluslararası toplantıya gittim. Daha ziyaret edeceğim ülkeler arasında BAE, Suudi Arabistan, Ürdün ve bölgedeki diğer ülkeler var. Orta doğudaki gerilim, savaşın sona ermesi ve ateşkes çağrıları konu başlıklarım” dedi.

30 DEVLETE ZİYARET

Zhai aralarında Çin’in de olduğu 30 devletin ve birçok uluslararası organizasyonun Ürdün Barış toplantısına katıldı. Elçi Birleşmiş Milletlere en kısa zamanda gerçekleşmesi gereken çok daha büyük barış çağrısında bulundu. İki devletli çözüm önergesiyle gelen Zhai, bağımsız Filistin devletiyle savaşın sona ereceğinden söz etti. Çin’in savaşın uzayacağından endişelendiğini söyleyen elçi binlerce ölümün gerçekleşebileceğini söyledi.

Sivilleri etkileyen bütün şiddetin karşısında olan Çin uluslararası hukuku zedeleyecek davranışlardan da uzak durulması gerektiğini söyledi. Bütün tarafların itidalli davranma çağrısında bulunurken savaşın siyasi anlaşmalara engel olduğunu söyledi. Rehinelerin ve silahın bırakılması halinde siyasi anlaşmaya zemin hazırlanacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx