Aydın’da 173 engelli ve eski hükümlü kendi işinin sahibi oldu

Türkiye İş Kurumu engelli ve eski hükümlülere yönelik geri ödemesiz hibe desteğini sürdürürken, Aydın’da da son 7 yılda 173 engelli ve eski hükümlü kendi işinin sahibi oldu.

Türkiye İş Kurumu’nun başlattığı proje sayesinde engelliler ve eski hükümlüler kendi işinin sahibi olmaya devam ediyor. Türkiye İş Kurumu engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu ile işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek veriyor. Aydın Valisi Yakup Canbolat başkanlığında gerçekleştirilen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı’nda Türkiye İş Kurumu Aydın İl Müdürlüğü tarafından engelli ve eski hükümlülere verilen hibe destekleri hakkında bilgiler verildi. Toplantıda açıklanan verilere göre 7 yılda 104’ü engelli 69’u da eski hükümlü olmak üzere toplamda 173 engelli ve eski hükümlünün geri ödemesiz 7 milyon 737 bin 813 TL hibe desteği alarak kendi iş yerini açtığı belirtildi.

9 proje de sözleşme imzalanmasını bekliyor

Aydın İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Temmuz ayı toplantısında uygun görüş verilen 12 adet engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projenin 9’unun ilgili komisyonlarca kabul edildiği de açıklandı. 7’si engelli 2’si ise eski hükümlüye ait 9 proje için toplam 1 milyon 181 bin TL geri ödemesiz hibe desteği verileceği öğrenilirken, proje sahipleri ile sözleşme imzalandıktan sonra iş kurma süreçlerinin başlayacağı kaydedildi. – AYDIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx