ABD Başkanı Biden ve Suudi Veliaht Prens Selman, Gazze’yi görüştü

AA

ile arasında üst düzeyde temas kuruldu.

Görüşme, Başkan ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman arasında gerçekleştirildi.

Telefon görüşmesinde Gazze Şeridi’nde yaşananlar ele alındı.

Selman-Biden görüşmesi

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Biden görüşmede, ABD’nin, “terör tehditleriyle” karşı karşıya olan ortaklarının savunmasına tam desteğine vurgu yaptı.

İki lider, bölge genelinde istikrarın korunması ve çatışmaların genişlemesini önlemek için daha geniş diplomatik çabaları sürdürme konusunda mutabık kaldı.

Mısır’dan Gazze’ye insani yardım ulaştırılmasını memnuniyetle karşılayan iki lider, sivillerin gıda, su ve tıbbi ihtiyaçlara erişimi konusunda daha çok çaba sarf edilmesi gerektiğini vurguladı.

‘Sürdürülebilir barış’ mesajı

İki lider, Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest kalması için süren çabaları da memnuniyetle karşıladı.

Devam eden krizin yatışmasının ardından, İsrail ve Filistin arasında sürdürülebilir bir barış için yapılacak çalışmaların önemine değindi.

Biden ve Selman, doğrudan ve ekipleri aracılığıyla yakın koordinasyon içinde kalma konusunda anlaştı.

İsrail savaş uçakları, gece boyunca Gazze Şeridi’ni bombaladı

Öte yandan İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun saldırıları, 19’uncu gününde de sabaha dek aralıksız devam etti.

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, Gazze Şeridi’nin batısındaki Şatı Mülteci Kampı’ndaki bir eve düzenlenen hava saldırısı sonucu ölenler ve yaralananlar oldu.

İsrail savaş uçakları, Nusayrat Mülteci Kampı’ndaki el-Ferec Mescidi çevresine, Han Yunus’un doğusundaki Beni Sehile, Zeytun mahallelerine, İtalyan gökdeleni yakınındaki bir eve, Kudüs Hastanesi yakınındaki el-Helis Apartmanı’na yönelik saldırılar düzenledi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx