Zelenskiy: Ukrayna için Milletlerarası Güvenlik Garantileri özel kümesi kuruldu

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, Ukrayna için Memleketler arası Güvenlik Garantileri konusunda özel bir küme kurulduğunu açıkladı.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy son ulusa sesleniş konuşmasında Ukrayna için Milletlerarası Güvenlik Garantileri konusunda özel bir küme kurulduğunu belirterek, “Grubun ana misyonu, ülkemiz için nitekim ve uzun vadeli çalışacak bir güvenlik garantisi formatı geliştirmek, böylelikle gelecekte rastgele bir hücum olmamasını sağlamaktır” dedi.

Zelenskiy, “Grubun başında NATO’nun eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen bulunuyor. Ofisimin lideri Andriy Yermak da onunla çalışacak. Küme, dünyanın çeşitli demokratik ülkelerinden tesirli isimleri içeriyor” diye konuştu.

ABD’YE TEŞEKKÜR

NASAMS sistemlerini içeren yeni dayanak paketi için ABD ve ABD Lideri Joe Biden’a minnettar olduğunu söyleyen Zelenskiy, “Hava savunmamızı kıymetli ölçüde güçlendirecek bir uçaksavar füze sistemi. Bu tedarik için çok çalıştık. Toplamda 820 milyon dolar kıymetinde olan bu paket, NASAMS’ın yanı sıra topçu mühimmatı ve radarları da içeriyor” dedi.

Dün Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store’nin Kiev’i ziyaret ettiğini tabir eden Zelenski, Ukrayna’ya daha fazla savunma dayanağı, Rusya’ya karşı yaptırımların güçlendirilmesi hususlarında görüştüklerini söyledi. Ayrıyeten Zelenskiy, Ukraynanın Latin Amerika ile dış siyaset bağlarını artırdığını, Arjantin ve Şili önderleriyle görüştüğünü belirtti.

Dün Ukrayna Yüksek Şurası’nda Avrupa entegrasyonu konusunda bir bildiri imzaladığını belirten Zelenski, “Aday statüsünden tam üyeliğe geçmeye başladığımızı bu evrak ile belirtmiş bulunmaktayız. Bugün Verkhovna Rada’da yaptığı konuşmada Ukrayna’ya açık dayanağını söz eden Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen’e minnettarım. Vakit kaybetmeyeceğiz” dedi.