Yılan Adası’nda tekrar Ukrayna bayrağı dalgalanıyor

Ukrayna’nın güney askeri komutanlığı sözcüsü Natalia Humeniuk bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Askeri operasyon sona erdi ve … bölge (Yılan Adası) Ukrayna hükümeti yetkisine iade edildi” dedi.

Bazı analistler, Rusya’nın Ukrayna’nın güneybatı kıyısındaki Yılan Adası’ndan çekilmesinin Ukrayna limanlarındaki ablukasını gevşetebileceğini söyledi. Lakin Kiev’deki yabancı bir diplomat Reuters’e, bunun Ukrayna tahılının inançlı geçişine müsaade vermek için hala kâfi olmadığını söyledi.

‘UKRAYNA TAHILININ GÜVENLİĞİ İÇİN TÜRKİYE KİLİT ROL OYNAMAK ZORUNDA’

Diplomat, “Mayın temizleme için bir gereklilik var ve Rusya’nın hala nakliye şeritlerini engellemelerine müsaade verecek askeri yeteneklere (askeri gemiler, kıyı savunma sistemleri ve hava üstünlüğü) sahip” dedi.

Ukrayna’nın tahıl sevk edebilmesi için limanlarının önündeki mahzuru kaldırması gerektiğini hatırlatan diplomat, bunun için Kiev’in müttefik dayanağına ve Türkiye’nin kilit bir rol oynamasına muhtaçlığı olacağını da kelamlarına ekledi.

Rusya Perşembe günü, Birleşmiş Milletler’in Ukrayna’dan tahıl sevkiyatına müsaade veren insani bir koridor açma teşebbüslerini engellemediğini göstermek için “iyi niyet göstergesi” olarak Yılan Adası’ndan çekildiğini bildirmişti.