Yargıdan ‘Sedat Peker’ kararı!

Organize hata örgütü kurduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı bulunan ve şu an Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşayan Sedat Peker, toplumsal paylaşım sitesi YouTube’dan yayımladığı görüntü serisinin yedincisinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik olarak, “Uyuşturucu satıcısıyla fotoğrafımı koymuşsun, diyorsun ki ‘Bunlar yeni bir uyuşturucu yolu.’ Ben sana sizin kurduğunuz o uyuşturucu yolunu anlatacağım. Daha çok konuşacağız. Artık modül kesim değil, avuç içi kadar koparma devri geldi” demişti.

Venezuela’nın yeni uyuşturucu güzergâhı olduğunu tez eden Peker, eski başbakan ve AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın bu ülkeye yaptığı ziyaretlere dikkat çekerek, “Bu mal yakalandıktan sonra yeni bir güzergâh kurmak için Venezuela’ya kim gitti? Evet, kim gitti? Eski başbakanımız sayın Binali Yıldırım’ın oğlu ErkamYıldırım beyefendi. Bu yılın başında ocak ayında gitti 4 gün kaldı, şubat ayında gitti 4 gün kaldı. Karakas Limanı var oradan kuru yük gemileri direk Türkiye’ye gelebiliyor lakin konteyner gemileri Dominik üzerinde durma yapıp o biçimde devam edebiliyor. Yani temel gelen kokainler Dominik üzerinde de çok yakalanmaya başlayacak. Yeni güzergâh burası” açıklamasını yapmıştı. 

11 İSİM HAKKINDA KABAHAT DUYURUSUNDA BULUNULMUŞTU

Peker’in açıklamalarının akabinde Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) görüntüde belirtilen savlarla ilgili AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Eski Başbakan Tansu Çiller, Eski MİT Özel Harekât Dairesi Lideri Korkut Eken, Süleyman Soylu’nun kardeşi Sadık Soylu, Eski Başbakan Binali Yıldırım, Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım, Halil Falyalı, Sedat Peker, Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulunmuştu.

AĞAR, YILDIRIM VE FALYALI SORUŞTURULABİLİR

Gazeteci Erk Acarer, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kabahat duyurusunu sürece aldığını açıkladı. Kabahat duyurusunda yer alan “parlamenter sıfatına sahip kişiler” istikametinden belge ayrıldı. Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım ve KKTC’de öldürülen Halil Falyalı hakkında soruşturma yapılacağı belirtildi.

‘YETKİSİZLİK KARARI’ VERİLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı evrakın incelenmesi için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ise ‘yetkisizlik kararı’ verdi.

Kararda şu tabirlere yer verildi:

“Yapılan araştırmada tıpkı bahisle ilgili olarak İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hali hazırda soruşturmanın yürütüldüğü; maddi olayların birebir olması sebebiyle her iki soruşturma evrakının birlikte görülmesinde hukuksal zaruret bulunduğu anlaşılmakla; İhbara husus olayın cereyan ettiği yerin yargı etrafımızın dışında bulunduğu anlaşılmıştır.”

BAŞSAVCILIK: SAVLARI ARAŞTIRIN VE TUTANAK HAZIRLAYIN

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, belgeye ait Organize Cürümlerle Çaba Şube Müdürlüğü’ne tekrar “parlamenter ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ayırın kelam konusu savları araştırın ve tutanak hazırlayın” dedi.

PEKER: GÖRECEKSİNİZ, GELİYOR GELMEKTE OLAN

Konuyla ait Sedat Peker; Acarer’e, “Açıktır ki, anlatılanlar gerçektir. Emniyet, araştırma yaptığında bilgi, doküman, HTS ve misal kayıtların çabucak ortaya çıkacağını biliyor. O yüzden belgeyi unutmuşlar. Lakin daha fazla da araştırma yapmak zorunda kalacaklar, soruşturma açacaklar. Göreceksiniz. Geliyor gelmekte olan!” açıklamasını yaptı.

HKP AÇIKLAMA YAPTI: HER ŞEYE KARŞIN KIYMETLİ BİR GELİŞME

Suç duyurusu dilekçesini İzmir Adliyesi’nden veren HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak bahse ait Cumhuriyet.com.tr’ye konuştu.

“Sedat Peker, kendisinin ve birtakım adamlarının içinde bulunduğu geçmişe ilişkin kabahat fiilleri hakkında itiraflarda bulunmaktadır” diyen Çolak açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sedat Peker’in yedinci görüntüsünde bahsettiği savların tümü organize kabahattir. Halkın Kurtuluş Partisi olarak biz bu cürümlerin peşine düştük ve savcıları misyona davet ettik. Ama o gün İzmir Adliyesi’nde kabahat duyurusu yaptığımızda polisin müdahalesi ile karşılanmıştık, maalesef.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı, parlamenterler hakkındaki soruşturma yapmayıp, parlamenter olmayan şüpheliler hakkında soruşturmayla ilgili yetkisizlik kararı vererek İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yürüyen diğer bir soruşturma evrakı ile birleştirmiştir. Bize bu yetkisizlik kararı bildiri edildi. Fakat İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı evrak numarası bildirilmedi. Muhtemelen Atilla Peker evrakı ile birleştirildi diye düşünüyoruz. Fakat her şeye karşın bu değerli bir gelişmedir. Çünkü şimdiye kadar ekseriyetle takipsizlikle sonuçlanan kabahat duyurularımız hakkında bu türlü bir gelişme kıymetli bir kazanımdır. Değerli olan kabahatlerin takipsiz, hatalıların da cezasız kalmamasıdır.

Şunu da belirtelim ki, parlamenter olanların farklı yargılama yöntemine tabi olmaları onların yargılanmamaları manasına gelmez. Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın bu şahıslar hakkında fezleke düzenleyip meclise sunması gerekir.”

Çolak, “HKP tarihi sorumluluklarının şuurundadır. Sedat Peker’den geldiği hata ihbarları karşısında sessiz kalan ve vazifesini yapmayan savcıların da misyon kabahati işlediklerini düşünüyoruz. Keşke bütün muhalif partiler HKP kadar halkına olan sorumluluklarının şuurunda hareket etse” diyerek açıklamasını sonlandırdı.