Uzmanından ‘kalp hastalıklarının önüne geçme’ uyarısı

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erhan Yazıcı, kalp hastalıklarının dünyada ve Türkiye’de mevt sebepleri ortasında başı çektiğini söyledi.

Yazıcı, kalp hastalarının birçoklarının aslında kendini sağlıklı sanan, daha evvel doktora gitmeyen şahıslardan oluştuğunu belirtti.

Kalp hastalıklarında poliklinik kurallarında yapılacak muayene ve bir kaç tetkikle kalp hastalık riskinin saptanabildiğini belirten Yazıcı, “Kalp hastalıklarında değerli olan birincil müdafaa ile şimdi kalp krizi geçirmeden ve kalıcı kalp hasarı oluşmadan önce kalp hastalıklarının önüne geçmektir. Aslında beslenmeye dikkat ederek kilo verip antrenman yaparak, gerilimden mümkün olduğunca kaçınarak, sigarayı bırakıp kan şekeri ve tansiyonu denetim altına alarak, kalp damar hastalıklarının büyük bir kısmının önüne geçmek mümkündür. Kalp damar hastalıklarının kimilerinin sinsi ilerleyip belirti vermediği unutulmamalıdır ve tertipli kalp denetimi yaptırılmalıdır. Bu bağlamda, herkesin kalp denetimlerini yaptırmasını önermekteyiz” açıklamasında bulundu.