Türkiye’nin denizler için gayreti BM Okyanus Konferansı’na taşındı

“Okyanusumuzu Kurtarın, Geleceğimizi Koruyun” temasıyla Portekiz ve Kenya hükümetlerinin iş birliğinde dün Altice Arena’da başlayan BM Okyanus Konferansı’nda bakanlık tarafından “İklim Değişikliğine Ahenkte Planlama ve Sürdürebilirlik” başlıklı oturum düzenlendi.

Bakanlık Etraf İdaresi Genel Müdürü Eyyüp Karahan, konferans kapsamında yürütülen çalışmalar ve düzenlenen oturuma ait AA muhabirine yaptığı açıklamada, ikincisi düzenlenen BM Okyanus Konferansı için bakanlık uzmanlarının ağır bir ön hazırlık süreci yürüttüğünü lisana getirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un, Kastamonu’daki sel nedeniyle konferans programını iptal ettiğini anımsatan Karahan, “Konferansta düzenlediğimiz oturumda ülkemizin denizlerle ilgili saha planlaması, biyoçeşitliliğin korunması, deniz kirliliğinin önlenmesine ait çalışmalarımızı, ülkemizin etrafın korunmasına yönelik savunduğu tezleri BM topluluğuna anlattık. Epey tesirli geçti. Bundan sonra da bu üzere platformlarda çalışmalarımızı anlatmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“OKYANUS VE DENİZLERİ MÜDAFAAYA YÖNELİK STRATEJİLER BELİRLENDİ”

Tabiat Varlıklarını Müdafaa Genel Müdürü Abdullah Uçan ise dünyadaki oksijenin ana kaynağının okyanuslar olduğuna dikkati çekerek, konferansta okyanusları ve denizleri müdafaaya yönelik stratejilerin belirlendiğini aktardı.

Uçan, 150 ülkeden iştirak sağlanan konferansta Türkiye’nin yürüttüğü çalışmaların anlatılmasının ehemmiyetine işaret etti ve şu değerlendirmelerde bulundu:

“İklim değişikliğinin olumsuz tesirlerinin önemli bir halde görülmeye başladığı bu periyotta okyanuslar ve deniz kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmalar büyük değer kazanıyor. Biz de deniz muhafaza alanlarında ne çeşit faaliyetler yürüttüğümüzü milletlerarası topluluk, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte değerlendirdik. Geleceğin siyasetlerine taraf verecek stratejileri belirlemeye çalıştık. Bakanlığın çalışmalarını burada anlatarak belirlenecek siyasetlerde ülkemiz ismine katkıda bulunduk. Ülkemizin deniz müdafaa alanlarında, denizlerdeki biyoçeşitliliği müdafaaya dönük çalışmaları burada çok bedel gördü, bundan da çok memnunuz.”

“SEL FELAKETLERİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN SONUÇLARI, KESİNLİKLE AKSİYON ALINMALI”

İTÜ Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) İklim Değişikliği ve Sürdürebilirlik Lider Yardımcısı Prof. Dr. Burcu Özsoy da “Türkiye’nin sesini BM Okyanus Konferansı’nda duyurabilmek, bilim insanlarımızın yaptıkları çalışmaları anlatmaları açısından bu oturum bizim için büyük bir gurur ve mutluluktu.” sözünü kullandı.

Oturumda Türkiye’nin Antarktika’da yürüttüğü bilimsel faaliyetler, bilgi toplama çalışmaları ve bu çalışmaların geleceğe ışık tutma açısından taşıdığı kıymet hakkında bilgi verdiğini lisana getiren Özsoy, şöyle konuştu:

“Türkiye olarak kutuplara yaptığımız keşif seferlerinin temelini de iklim değişikliği oluşturuyor. Kutup bölgeleri, iklim değişikliğinden en çok etkilenen ve iklim değişikliğine en çok tesiri olan bölgeler. Dünyanın iklim sisteminin taşıyıcı noktaları ve ‘dünyanın buzdolapları’ olarak isimlendiriliyorlar.

Bu alanların etkilenmesinin sonuçlarını artık arka bahçemizde görüyoruz. Ekstrem fırtınalar, iç denizimizde olmaya başlayan hortumlar, sel felaketleri bu değişimin sonuçları. Tüm bunlar çok üzücü ve bir aksiyon alınması için BM Okyanus Konferansı’ndayız. Dünyaya bir bütün olarak bakmak lazım. Daima birlikte kesinlikle bir aksiyon alınması gerekiyor ve Türkiye’nin de bu süreçte masada olması, alanda yürüttüğü çalışmaların aktarılabilmesi açısından konferans çok kıymetliydi. Daima birlikte Türkiye’nin sesini duyurduk.”

TÜRKİYE’NİN CARETTA CARETTALARI MUHAFAZA ÇALIŞMALARI DA KONFERANSTA ELE ALINDI

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Salihoğlu ise oturumda denizlerde ekosistemi koruyarak besin, güç, turizm üzere alanlarda “mavi ekonomi” olarak isimlendirilen çalışmaların nasıl büyütüleceği ve geliştirileceği konusunu anlattığını belirtti.

Salihoğlu, “Bakanlıklar, üniversiteler ve TÜBİTAK’ın yürüttüğü çalışmalar burada tartışıldı ve ülke olarak bu hususlarda öncü çalışmalarımızın olduğunu da gördük. Oturuma ilgi de bunu gösteriyor.” formunda konuştu.

Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Lideri Prof. Dr. Yakup Kaska da oturumda caretta carettaların korunmasına yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdiğini anlattı.

Kaska, “Bakanlığımızın 34 yıl evvel deniz kaplumbağaları için başlattığı muhafaza çalışmalarının olumlu sonuçlarını alıyoruz. Bu çalışmalarla yuva sayıları 200’lü sayılardan 700’lere ulaştı. Bu hoş sonuçları konferans vesilesiyle dünyayla, bilim insanlarıyla paylaştık.” dedi.

KAYNAK: AA