Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’den dünyaya “Türk Birliği” mesajı

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlendi. 

 Zirveye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Dönem Başkanı Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile gözlemci ülkeleri temsilen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Türkmenistan Milli Konseyi Halk Maslahatı Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov da katıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesi’nde konuştu.

“AZERBAYCAN HER ZAMAN TÜRKİYE’NİN YANINDA OLACAK”

Aliyev, Azerbaycan ve Türkiye’nin her zaman hem iyi hem de kederli günlerde birbirinin yanında olmayı sürdürdüğünü kaydederek gelecek süreçte de bunun böyle olmaya devam edeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği sayesinde Türkiye’nin bu depremin sonuçlarının üstesinden geleceğini ifade eden Aliyev, Erdoğan’ın siyasi, diplomatik ve manevi desteği sayesinde 2. Karabağ Savaşı’nın ilk saatlerinden en son gününe kadar Türkiye’nin desteğini yanlarında gördüklerini belirtti.

“TÜRKİYE SÖZÜ GEÇEN , GÜÇ ODAĞI ÜLKE HALİNE GELDİ”

Aliyev, geçen 20 yıl içinde Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin zaferlerle dolu bir yol üzerinde saygıdeğer şekilde ilerlediğini belirterek “Türkiye, sadece bölgede değil, tüm dünyada sözü geçen bir ülke haline gelmiştir. Aynı zamanda bir güç odağı olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Aliyev, Türkiye’nin tüm dünyada saygıyla anıldığını ve dünyadaki herkesin Türkiye’nin askeri gücünü ve savunma sanayisindeki başarısını imrenerek izlediğini söyledi.

TÜRK DÜNYASI KİLİT ROL OYNAYACAK

Macaristan Başbakanı Orban zirvede yaptığı konuşmada “(Küresel bloklaşmalar arasında diyalog kurulmasında) Türk dünyası, Türk devletleri, kilit bir rol oynayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin son yıllarda ciddi bir şekilde geliştiğini ve kendisinin de buna bizzat şahit olduğunu dile getiren Orban, şöyle devam etti:

“İlk kez Türkiye’ye 2000 yılında başbakan olarak gelmiştim ve 10 yıldan fazla bir süredir Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’la çalışıyorum. Geçen 23 yıl içerisinde Türkiye’deki gelişimi, Türkiye’deki harika ilerlemeyi müşahede ettim. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği altında gerçekleşen bu harika ilerlemeyi gözlerimle gördüm. Eminim gelecek süreç içerisinde de bu devam edecektir. Sayın Cumhurbaşkanı sizi temin ederim ki gelecek süreç içerisinde, yeniden inşa sürecinde destek vermekten gurur duyarız.”

TDT Olağanüstü Zirvesi Bildirisinde ise TDT Devlet Başkanları, depremlerin ardından toparlanma ve yeniden inşa çabalarında Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını ifade ettiler.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir