Tunceli’de şarampole yuvarlanan araçtan Gülistan Doku davasının savcısı çıktı

Tunceli merkezden yola çıkan önce Hozat’a oradan da Pertek yönüne hareket eden Avukat Arif Yıldız yönetimindeki 22 FA 063 plakalı otomobil gece saat 22:00 sıralarında Kayışoğlu Rampası mevkiinde virajı alamayarak şarampole yuvarlandı.

Halktv.com.tr’den Ferit Demir’in haberine göre; araçta, Ağır Ceza Hakimi Emre Küçükbaşol ile Gülistan Doku soruşturmasını yürüten Tunceli Cumhuriyet Savcısı Ferhat Akıl’ın da olduğu öğrenildi.

NÖBETÇİ SAVCI İKİ KEZ İNCELEME YAPTI

Hozat Cumhuriyet Savcılığı’nda görevli nöbetçi savcı, kaza sonrası ve sabah erken saatlerde kaza yerinde ve araç üzerinde inceleme yaptı. Savcı, otomobilin ilçe jandarma komutanlığına götürülmesini istedi. Kaza ile ilgili Hozat Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.

HAKİM VE SAVCI KORUMA OLMADAN YOLA ÇIKMIŞ

Mahkeme Başkanı Küçükbaşol ile Cumhuriyet savcı Akıl’a yakın koruma tahsis edildiği ancak her iki ismin de kaza sırasında yanlarında yakın korumalarının bulunmadığı tespit edildi.

Tunceli’de 2012 yılında Ovacık Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun’un lojmandan çıkarken PKK’liler tarafından şehit edilmesinden sonra ilde görevli bütün hakim ve savcılara yakın koruma polisi tahsis edilmişti. Savcı ve hakimin koruma olmadan il merkezinden ilçe merkezlerine gidişlerine izin verilmiyor.

“BİLGİ VERMELERİ GEREKİRDİ”

Üst düzey askeri yetkili mahkeme başkanı ile cumhuriyet savcısının yola çıkmadan önce jandarma ekiplerine bilgi vermesi ve yolda güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğini belirtti. Ancak böyle bir bilgi ya da talep jandarma ekiplerine ulaşmış değil. Konu, cumhuriyet savcılığı tarafından soruşturuluyor.