TTB’den, siyanür sızıntısı nedeniyle Anagold Madencilik ve kamu vazifelileri hakkında hata duyurusu

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Erzincan İliç’teki altın madenindeki siyanür sızıntısına ait Anagold Madencilik ve yetkili kamu vazifelileri hakkında 11 Temmuz’da kabahat duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

TTB’den bugün yapılan açıklamaya nazaran, kabahat duyurusunda Erzincan Valiliği’nin açıklamasının bilakis siyanür içerikli solüsyonun toprakta hapsolmadığı, değerli bir kısmının gaz fazına geçerek havaya dağıldığı ve sorunun çözüldüğü algısının gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Bölgede tüm canlılar için yaşanabilecek riskleri de içeren hata duyurusu metninde ÇED raporlarına, resmi tutanaklara, numune tahlillerine, eksper incelemelerine ve uzman görüşlerine de yer verildi.

TTB’nin, kabahat duyurusu şöyle:

“Yukarıda açıklanan nedenlerle Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ yöneticileri ile gereken idari tedbirleri almayan, kontrol yapmayan olaya yol açan müsaade ve ruhsatları veren kamu vazifelilerinin tespit edilmesini, yapılacak soruşturma sonucunda, tespit edilen şüpheliler ile şirketin atılı cürümlerden cezalandırılmalarına ve TCK unsur 60 yeterince kuşkulu şirkete verilen tüm müsaadelerin iptaline karar verilmesi için haklarında kamu davası açılmasını talep ederiz.”