Taliban zulmünden kaçmak isteyen Afgan’ın yakarışları yürek dağladı

Afganistan’da kontrolü ele geçiren Taliban devri başladı. Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ardından sivil halk da havaalanlarına ve sınırlara akın etti. Ülkeyi terk etmek için ölümü bile göze alan halk, havalanan uçakların iniş takımlarına tutunarak kaçmaya çalıştı. Bu nedenle birkaç gün içerisinde uçaktan düşen 7 kişi can verdi.

BÜYÜK KAÇIŞ BAŞLADI

Tüm dünyanın yakından izlediği Kabil Havalimanı içindeki yürek burkan görüntülerin ardından dün tahliye uçuşları biraz daha normale döndü. Taliban’dan kaçanları ve Afganistan’daki vatandaşlarını almak isteyen ülkelerin uçakları hem gündüz hem de gece arka arkaya havalandı.

Salı günü 13 askeri uçakla Afganistan’dan yaklaşık 1100 Amerikalının tahliye edildiği öne sürüldü. Yetkililer, şu ana kadar 3 bin 200’den fazla ABD vatandaşının ülke dışına çıkarıldığını söyledi. Halihazırda 11 bin Amerikan vatandaşının daha Afganistan’dan çıkarılmayı beklediği öne sürüldü.

Salı günü yüzlerce Afgan Kabil Havalimanı’nın duvarlarına tırmanıp içeri girmeyi denerken, Amerikan Associated Press (AP) Taliban’ın havalimanına ulaşmak isteyenlere ‘güvenli geçiş’ sağlamayı kabul ettiğini aktarıyor.

‘TALİBAN GELİYOR, İMDAT!’

Yerel medya, Kabil düşerken havalimanı kapısında ABD askerlerine yalvaran Afgan kadınların görüntülerini yayınladı. Havalimanına girmek isteyen kadınlar, “Taliban geliyor” diyor.

Yürek burkan videoda turnikelere tutunan kadınların “İmdat” çığlıkları ve ağlama sesleri duyulurken, dünya medyası görüntüleri ‘Cehennemin kapısı’ başlıklarıyla haberleştirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise, ABD’nin tahliye faaliyetlerinin 31 Ağustos’a kadar sürebileceğini ve net bir takvim belirlenmesi hakkında Taliban’la müzakere yürütüldüğünü söyledi.