Taliban, NATO ve ABD ile çalışan kişileri yakalamak için ailelerini öldürmekle tehdit ediyor

ABD’ni öncülük ettiği NATO kuvvetlerin Afganistan’dan çıkmasından hemen sonra ilerleyişini hızlandıran Taliban, kısa zamanda büyük kentleri almış ve son olarak başkent Kabil’e de girerek ülkenin kontrolünü eline almıştı. Taliban’dan kaçmak isteyen halkın havaalanında toplanması ve uçaklara binmek için büyük çaba sarf etmesi dünyada büyük gündem olmuştu.

Afgan devlet televizyonunda yaptığı açıklamalarda af ilan ettiklerini ve kimseyi cezalandırmayacaklarını söyleyen Taliban’ın birkaç gündür şiddet içeren görüntüleri de sosyal medyada yer aldı. Bu sırada BM’ye sunulan bir raporda Taliban’ın NATO ve ABD askerleriyle çalışan ve işbirliği yapan herkesin yakalanması için çalışmalarını hızlandırdığı belirtildi.

BM’ye istihbarat bilgisi sağlayan Norveç’teki Küresel Analiz Merkezi’nin hazırladığı istihbarat raporunda, “Taliban, hedef alınan kişilerin teslim olmaması halinde, ailelerinin öldürüleceği veya tutuklanacağı tehdidinde bulunuyor” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Taliban’ın tüm büyük kentleri ele geçirmeden önce, buralardaki bireylerin yerlerini belirleme çalışması yaptığı da raporda yer aldı.

Taliban, NATO ve ABD ile çalışan kişileri yakalamak için ailelerini öldürmekle tehdit ediyor