Taliban liderliği, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda! İşte bayrağı da kaldırdıkları yeni görüntüler

Afganistan’da hükümet güçlerini mağlup etmelerinin ardından iyice güçlenen Taliban üyeleri, Kabil’i kurşun atmadan almak istediklerini dile getirdi. Müzakere masasındanüfus çokluğu nedeniyle çatışmaya girmek istemediklerini dile getiren Taliban, hükümet üyelerinden başkentteki resmi makamları bırakmalarını talep etti.

Taliban liderliği, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda! Bayrağı bile kaldırdılar

KABİL’DEKİ SARAY’DAN YENİ GÖRÜNTÜLER GELDİ

Kabil’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı da basan ve toplantı yapan Taliban üyelerine ait yeni görüntüler de çok geçmeden geldi. Saray’ın diğer bölümlerinde gezdikleri görülen Taliban üyelerinin, ilerleyen saatlerde iktidar geçidi yapmaları bekleniyor.

Taliban liderliği, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda! Bayrağı bile kaldırdılar

GANİ: KAN DÖKÜLMESİNİ İSTEMEDİM

Diğer yandan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın basılmasıyla birlikte Tacikistan’a giden Cumhurbaşkanı Eşref Gani’den de ilk açıklama geldi. Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Gani, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün zor bir seçimle karşılaştım. Ya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girmek isteyen silahlı Taliban’ın karşısına çıkmalıydım ya da son yirmi yılımı korumaya adadığım aziz ülkemi terk etmeliydim. Taliban beni uzaklaştırmayı başardı, tüm Kabil’e ve Kabil halkına saldırmak için buradalar. Kan dökülmesini önlemek için en iyisinin ayrılmak olduğunu düşündüm”

AFGANİSTAN BAYRAĞINI

Taliban liderliği, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda! Bayrağı bile kaldırdılar
Taliban liderliği, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda! İşte bayrağı da kaldırdıkları yeni görüntüler