Süleyman Seba unutulmadı!

 Beşiktaş’a futbolcu, yönetici ve lider olarak hizmet veren ve kazandırdığı başarılarla topluluğun efsane isimleri ortasına giren Süleyman Seba, vefatının 8. yıl dönümünde anılıyor.

Geçirdiği rahatsızlığın akabinde 13 Ağustos 2014’te vefat eden Süleyman Seba, Sakarya’nın Hendek ilçesinde 5 Nisan 1926’da dünyaya geldi. İlkokulu Sakarya’da okuyan ve daha sonra lise eğitimi için Kabataş Erkek Lisesi’ne geçen Seba, babasının isteğiyle Mimar Sinan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi Kısmı’nda eğitimini sürdürdü.

Siyah-beyaz sevda okulu bıraktırdı

Çok küçük yaşta İstanbul’a gelen ve Kabataş Lisesi’nin kadrosuna giren Seba, futbolla dolu dolu geçen hayatına birinci adımını attı.

Yetenekleriyle Beşiktaşlı yöneticilerin dikkatini çeken genç futbolcu, 1943’te siyah-beyazlı grubun genç grubunda vazife almaya başladı. Beşiktaş’ta da güzel oyununu sürdüren Süleyman Seba, o yıl genç ekibin şampiyon olmasına büyük katkı verirken, bu performansıyla kısa müddet içinde kadro kaptanlığına kadar yükseldi.

Lisedeki birinci yıllarında Beşiktaş genç grubuna giren efsane lider, 1945’te Refik Osman Top devrinde hayalini kurduğu A gruba yükseldi ve 1950’li yıllar içindeki 5 yılda 4 İstanbul Ligi şampiyonluğu kazanan takımda yer aldı.

Seba, 1946-47 döneminde birinci İstanbul Ligi maçına Fenerbahçe derbisinde çıktı ve grubunun 4-3 mağlup olduğu müsabakada bir gol kaydetti. Birinci döneminde 9 maçta 6 gol atan Seba, Ulusal Küme’de şampiyonluk yaşayarak mesleğinin birinci kıymetli muvaffakiyetini elde etti.

1947-48 döneminde İstanbul Ligi’nde 14 maçta 8 gol atan Süleyman Seba, grubunun en golcü ikinci ismi olarak dikkati çekti. 1949-50 döneminde mesleğinin birinci İstanbul Ligi şampiyonluğunu yaşayan efsane isim, 14 maçın tamamında oynayıp bir de gol kaydetti.

Seba, 1950’de Beşiktaş Futbol Kadrosu’nun ABD’ye davet edilmesiyle, babasını üzmek kıymetine, okulunu bırakarak çok sevdiği siyah-beyazlı ekiple bir ay müddetle bu ülkeye gitti.

Sakatlık futboldan erken kopardı

1950-51’den itibaren İstanbul Profesyonel Ligi ismiyle düzenlenen tertipte Seba, 1951-1952 döneminde sakatlığı nedeniyle yalnızca 3 maçta forma giyebildi. 1952-1953’te 9 maçta forma giyip 2 gol kaydeden Süleyman Seba, 1954’te daha 28 yaşındayken menisküs sakatlığı sebebiyle futbolu bırakmak zorunda kaldı.

Sağ açık durumunda vazife yapan Seba, siyah-beyazlı formayı A kadro düzeyinde 10 dönem terletti.

Siyah-beyazlı gruptaki mesleğinde 184 maçta 44 gol atan efsane isim, bir defa de Ümit Ulusal Kadro forması giydi.

İnönü Stadı’ndaki birinci golü de Seba attı

Süleyman Seba, Beşiktaş’ın iç saha müsabakalarını yaptığı eski İnönü Stadı’ndaki birinci golü atan futbolcu olarak da tarihe geçen isim oldu.

Seba, 1947 yılında hizmete giren ve 2013’te yeni stat üretimi için yıkılan İnönü Stadı’nda Beşiktaş’ın İsveç temsilcisi AIK ile yaptığı açılış maçında fileleri havalandırarak, bu alanda birinci golü atan isim unvanını aldı.

Siyah-beyaz sevdayı daima yaşadı

Sakatlığı nedeniyle genç yaşında futbolu bırakmak zorunda kalan Süleyman Seba, 1957 yılında Beşiktaş Kulübüne üye oldu ve 6 sene sonra 1963’te birinci sefer idare konseyinde yer aldı.

Seba, birinci olarak 1963 yılında Selahattin Akel’in, akabinde da sırasıyla 1964’te Hakkı Yeten, 1968’de Talat Asal, 1970’de Agasi Şen ve 1977’de Gazi Akınal’ın oluşturdukları listelerde idare heyeti üyeliğinde bulundu.
 

Kulübün efsane lideri oldu

Seba, 1 Nisan 1984’te çok güç bir periyotta Mehmet Üstünkaya’dan idaresi devraldı ve başkanlığı devrinde kazandırdığı başarılarla kulübün efsane isimleri ortasına girmeyi başardı.

Süleyman Seba periyodunda Beşiktaş Futbol Kadrosu altın devrini yaşadı birçok kupa kazanma başarısı gösterdi.

Beşiktaş, Süleyman Seba’nın başkanlığında Galatasaray ve Fenerbahçe ile başarılı formda rekabet ederken, bir yandan da birçok tesise kavuştu.

Antrenmanlarını çamurla kaplı alanda yapan siyah-beyazlı takım, sonradan “onursal başkan” unvanını alan Seba periyodunda Fulya Tesisleri’ne sahip oldu. Akaretler’deki çağdaş binasına taşınan kulüpte, futbol A kadrosunun idmanlarını ve kamplarını yapacağı BJK Nevzat Demir Tesisleri’ne de yeniden Seba devrinde kavuştu.

16 yıl başkanlık yaptı

Seba, Beşiktaş’ta 16 yıl başkanlık yaparak kırılması güç bir rekora da imza attı.

Başkanlığı boyunca 8 kongrede rakiplerine daima üstünlük sağlayan siyah-beyazlı kulübün efsanesi, 2000 yılında duygusal bir konuşmanın akabinde misyonunu bıraktı.

Süleyman Seba, 16 yıllık başkanlığı kesintisiz yaparak bu misyonu en uzun mühlet yapan kişi olarak Beşiktaş tarihine geçti. 1984 yılına kadar idarede istikrar sağlayamayan siyah-beyazlı takım, efsane isimle birlikte uzun vadeli istikrar yakaladı.

Ceketiyle efsaneleşti

Kulüpte yapılan kongrelerde rakiplerine daima üstünlük sağlayan Seba, ”Ceketini bile aday gösterse lider olur” sözünün yerleşmesini sağladı.

Seba, başkanlığı bıraktıktan sonra da taraftarların ve üyelerin ilgisinden uzak kalamadı.

119. yılını kutlayan kulübün 71 yıllık kısmında Süleyman Seba’nın ismi daima Beşiktaş ile yan yana geldi.

Kulübün onursal lideri olarak da tarihe geçen Süleyman Seba, Beşiktaş Akaretler’deki mütevazı konutunda sakin hayatıyla yeniden kulübüne yakın bir ömür sürdü. Seba, meskeninde de sık sık siyah-beyazlılarla bir ortaya gelerek Beşiktaş sevdasını yaşama fırsatı buldu.

Siyah-beyazlı taraftarlar da tribünlerden sık sık Süleyman Seba lehine tezahüratlarla efsane liderlerini unutmadıklarını gösterdi.

Buruk ayrıldı

Siyah-beyazlı kulübe büyük hizmetlerde bulunan Seba, 1999-2000 döneminde futbol ekibinin aldığı makus sonuçların akabinde tribün ve muhalefetin reaksiyonu sonrası, 2000 yılı Mart ayındaki kongrede aday olmayacağını açıkladı.

Seba, kongrede his dolu bir konuşmayla kongre üyelerine veda etti. “İnsanlarla yaşadım, insanı öğrendim. Beşerlerle yaşadım, insanlığı öğrendim. Beşerlerle yaşadım, insanlardan nankörlüğü gördüm. ‘Dostlarım, dostlarım… Fakat ben dostlarımdan çok korkarım.’ diyen düşünürlere hak vermemek elde değil!” formunda buruk kelamlar sarf eden Seba, uzun vadeli başkanlığını böylelikle sonlandırdı.

Kongreye katılan üyeler, kulüp tarihinin bir başka değerli ismi Hakkı Yeten’den sonra oy birliğiyle Süleyman Seba’nın ikinci onursal lider olmasına karar verdi.

Akaretler’deki kulüp binasının bulunduğu caddeye alınan kararla Süleyman Seba ismi verilirken, Beşiktaş Belediyesi ayrıyeten bu caddede bulunan Vişnezade Parkı’na efsane liderin heykelini yaptırdı.

Beşiktaş Hentbol Kadrosu’nun iç saha maçlarını oynadığı Dikilitaş’taki spor salonuna da tekrar Seba’nın ismi verildi.

Efsane ismin akabinde Serdar Bilgili kulübün yeni lideri olarak seçildi.

Seba’nın başkanlığında 22 kupa sevinci yaşandı

Mütevazı kişiliğiyle spor topluluğunun hürmetini kazanan Süleyman Seba, kulübe kazandırdığı tesislerin yanı sıra elde edilen birçok kupayla da taraftarların gönlünde taht kurdu.

Beşiktaş, Seba’nın başkanlığında beşer sefer lig şampiyonluğu ve Cumhurbaşkanlığı Kupası kazanırken, Türkiye Kupası’nı 4 kez müzesine götürdü. Siyah-beyazlı grup, Seba başkanlığında ayrıyeten 2 Başbakanlık Kupası ve 6 Türkiye Spor Muharrirleri Derneği (TSYD) Kupası da olmak üzere toplam 22 kupayı müzesine taşıdı.

Üst üste 3 şampiyonluk

Beşiktaş, efsane lideri periyodunda üst üste 3 defa şampiyon olma başarısı gösterdi.

Metin Tekin, Ali Gültiken, Feyyaz Uçar, İstek Çalımbay ve Mehmet Özdilek üzere oyunculardan şurası grupla başarılı sonuçlara imza atan siyah-beyazlı takım, üst üste 3 defa şampiyonluğa ulaşarak tarihinin en kıymetli başarılarından birine imza attı.

Beşiktaş, Süleyman Seba’nın lider olduğu 1989-1990, 1990-1991 ve 1991-1992 dönemlerinde şampiyonluğa ulaşarak tarihinin en değerli başarısına ulaştı.

Namağlup şampiyonluk da onun devrinde geldi

Süper Lig tarihinde tek namağlup şampiyon grup unvanına sahip Beşiktaş, bu muvaffakiyetini da Süleyman Seba periyodunda elde etti.

Beşiktaş, 1991-1992 döneminde 30 maçta rakiplerine karşı başarılı sonuçlara imza atarak şampiyonluğa ulaştı. 23 galibiyet ile 7 beraberlik alan ve alandan hiç boynu bükük ayrılmayan siyah-beyazlı grup, Seba idaresinde bir öbür tarihi muvaffakiyete imza attı.

Son seyahatine binlerce taraftar katıldı

13 Ağustos 2014’te vefat eden Seba, birinci golü attığı BJK İnönü Stadı’nın yerine yapılan Vodafone Park’ta gerçekleştirilen cenaze merasimiyle son seyahatine uğurlandı. İnşaat halindeki statta gerçekleştirilen cenaze merasimine spor topluluğundan birçok ismin yanı sıra binlerce siyah-beyazlı taraftar katıldı.

Efsane liderin naaşı, Dolmabahçe’de stadın karşısında yer alan Bezmialem Valide Sultan Camisi’ndeki cenaze namazının akabinde Feriköy Mezarlığı’na defnedildi.