Selçuk Bayraktar, SİHA’ların destan yazdığı yeri ziyaret etti

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği “TEKNOFEST” için Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de bulunan Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, birinci kez Karabağ’ı ziyaret etti. Bakü’den kalkan uçakla, açılışı 26 Ekim 2021’de yapılan Fuzuli Havalimanı’na ulaşan Bayraktar, yeni yapılan Zafer Yolu üzerinden Azerbaycan’ın kültür başkenti Şuşa’ya geçti. Bayraktar, Şuşa’daki Cıdır Ovası, Aşağı Göhver Ağa Camii ve Şuşa kent meydanı üzere tarihi ve kültürel yerleri ziyaret etti.

Gazetecilere yaptığı açıklamada, Karabağ’ın gençlik yıllarında kanayan bir yara olduğunu belirten Selçuk Bayraktar, “Allah’a şükür Türk orduları, sayın cumhurbaşkanımız, şehitlerimizin o aziz ruhu sayesinde Karabağ ve hatta Şuşa tekrar hürriyetine kavuştu, gayrimeşru işgalden kurtuldu. Ulusal olarak geliştirdiğimiz Bayraktar TB2 insansız hava araçlarımız burada ordularımıza dayanak oldu. Biz, mühendisler için yüksek teknoloji yapıtının böylesine manalı bir muharebede kullanılması en büyük onur ve gurur vesilesi. Zira bu teknolojiyi tek başına geliştirmenin açıkçası pek bir manası yok. Onu manalı kılan hangi nedenle, hangi niyetle, hangi maksatla geliştiriliyor olması. Bir manada Bayraktar TB2 SİHA’lar manasını kazanmış oldu. Mühendislik ve teknik grubum ismine, merhum babama Özdemir Bayraktar, abim Genel Müdürümüz Haluk Bayraktar ve bana Karabağ Nişanı tevdi edildi. Buda hayat uzunluğu taşıyacağımız en büyük onurlardan bir tanesi” dedi.

Karabağ ziyaretinin TEKNOFEST’in birinci yurt dışında düzenlendiği periyoda denk geldiğini tabir eden Bayraktar, “Bu da çok manalı. Zira TEKNOFEST uluslarımızın, milletimizin bağımsızlığı ve müreffeh olması için yüksek teknolojiyi geliştirme misyonunu tüm toplumla paylaştırma uğraşıdır ve bilhassa gençlerle, genç yeni jenerasyonlarla. Buradaki çabanın, verilen vatan gayretinin nasıl ki gelecek jenerasyonlara aktarılması çok değerliyse tekrar tıpkı acı olaylar yaşanmaması için TEKNOFEST’te de bu yüksek teknolojiyi geliştirerek verilen bağımsızlık gayretinin tüm toplumla, gençlerle paylaşılması çok önemli” diye konuştu.

“BİZİM OLANDA GÖZÜ OLANLA SONUNA KADAR GAYRET EDECEĞİZ”

Uzaktan yaşamakla gelip görmek ortasında çok büyük bir fark olduğunu belirten Bayraktar, “Vatan ne demektir? hangi çabalarla, hangi zorluklarla saklanır, korunur onu anlamak için gelip toprağı karış karış yürümek gerekiyor ve o eşsiz doğayı da ve ecdadımızın bizlere bıraktığı yapıtları de görmek gerekiyor. Bütün bunları fakat gelip, görüp, yaşadığınız da anlayabiliyorsunuz. Bunları bizim çocuklarımıza aktarmamız, kuşaklarımıza aktarmamız, o şuuru aşılamamız, vatan sevgisini aşılamamız gerekiyor. Elbette dünyanın bizim kimsenin toprağında gözümüz yok, fakat bizim olanda gözü olanla da sonuna kadar çaba edeceğimizi, bunu yapmak için her alanda bilimse bilim, teknolojisiyle teknoloji, yüksek teknolojiyse yüksek teknoloji, yürekse cesaret bu yüreğe sahip olduğumuzu, bu inanca sahip olduğumuzu tüm nesillerimizle birlikte bunu yapacağımızı bilmesini isteriz” dedi.

KAYNAK: İHA