Şartlı Sağlık Yardım Parası Ne Kadar?

Emekli ve memur maaş zammı ne kadar olacak? Zamdan sonra memur ve emekli maaşları ne kadar olacak?

Her yıl, ocak ve temmuz ayları içerisinde zam alan emekli ve memurlar, temmuz ayına az bir zaman kala yapılacak olan zam oranını da büyük bir merak duygusu ile birlikte bekliyor. Yılın ilk dört ayı için enflasyon oranı 5.4 olacak şekilde hesaplanmıştı. Mayıs ayı enflasyon oranının da belli olmasının sonrasında emekli ve memurların bütün dikkati yapılan yeni hesaplamalara çevrilmiş durumda. Haberimiz içerisinde emekli ve memurlara yapılacak olan zam ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları zammı ocak ve temmuz ayları içerisinde, son altı aylık tüketici fiyat endeksi içerisindeki artışa göre uygulama işlemi yapılıyor. Memur maaşları ve emekli memurların aylık ödemeleri ise öncelikli olarak toplu sözleşme zammına göre artırılacak. Ocak – haziran dönemi içerisinde gerçekleşmiş olan enflasyon, ocak ayında yapılan yüzde 3 oranındaki toplu sözleşme zammını aştığı takdirde, aradaki fark memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yansıtılacak.

Yapılan hesaplamalar ile birlikte enflasyonun Haziran ayı içerisinde 6 aylık enflasyonun yüzde 6.44 seviyelerinde olacağı tahmin ediliyor.

ZAMDAN SONRA MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Enflasyonun ilk altı aylık dönem içerisinde yüzde 6.44 oranında gerçekleşmesi durumunda SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları Temmuz ayı içerisinde yüzde 6.44 oranında artış gösterecek. Bu durum neticesinde de 2000 öncesi emekli olanlar için en düşük SSK emekli aylığı 155 TL artış ile birlikte 2 bin 575 TL’ye, esnaf BAĞ-KUR aylığı ise 113 TL artış göstererek 1875 TL’ye, tarım BAĞ-KUR’lu aylığı da 107 TL artış ile 1769 TL’ye yükselecek.

2000 sonrası en düşük SSK emekli aylığının normal haller içerisinde şu an 1447 TL olması gerekiyor. Fakat bu durum ile ilgili geçen yıl emekli aylıklarında alt sınır 1500 TL’ye yükseltilmesinden ötürü bu yılın Ocak – Haziran dönemi içerisinde emeklilere 1500 TL aylık ödendi. 2000 sonrası emekli olan SSK’lıların en düşük aylığına Temmuz ayı içerisinde, 1447 TL baz alınarak artış yapılacak. Böylece 40 TL artarak 1540 TL olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir