Samuel Eto’o’nun başı dertte! Vergi kaçırdığı ortaya çıktı, mahpus cezasına çarptırıldı…

Barcelona formasıyla özdeşleşmiş, Real Madrid, Inter ve Chelsea üzere büyük grupların formasını giymiş Samuel Eto’o, İspanya’da oynadığı devirde vergi kaçırdığını kabul etti.

Futbolu bıraktıktan sonra Kamerun Futbol Federasyonu’nda faal rol üstlenen, hatta Federasyona lider seçilen Eto’o, 22 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

2006-2009 yılları ortasında 3 milyon 830 bin Euro vergi ödemesi yapmayan Kamerunlu, uzunca bir müddettir İspanyol mahkemelerinde yargılanıyordu.

İMAJ GELİRLERİNİ KAÇIRDI, BABASINI SUÇLADI

2006’da Puma’daki imaj haklarını Barcelona’ya devreden Eto’o, yüklü ölçüde yarar sağlamıştı. Bu çıkarın vergisini ödemediği argüman edilen futbolcu, vergi kaçırma suçlamalarından menajerini sorumlu tutmuştu.

Eto’o’nun o devir İspanya hazinesine vergi ödememek için Macaristan’da şirket açtığı, imaj gelirlerini buradan vergilendirdiği saptanmıştı.

Mesalles’i babası üzere gördüğünü belirten Kamerunlu: “Vergi kaçırdığıma ait suçlamaları kabul ediyorum. Fakat o vakitler çok küçüktüm. Babam (Mesalles) benden bunu yapmamı istedi. Ben de onun istediği her şeyi yaptım. Lütfen bunu bilin” kelamlarıyla kendini savundu.

MESALLES’E REKOR CEZA

Eto’o’nun bu savunmasından sonra Jose Maria Mesalles’e 1 milyon Euro ceza kesildi. Para cezası dışında dolandırıcılık ve zimmete para geçirme kabahatlerinden yargılandı.

Mesalles’in davasında, tecrübeli menajerin Eto’o’ya 18 milyon Euro tazminat ödemesine de hükmedildi. Lakin ünlü menajer bu parayı hiçbir vakit Eto’o’ya ödemedi.

Eto’o da İspanya’ya olan borcunun bir kısmını ödedi. Lakin kalan kısmı ödemeyince bu defa 1 milyon 750 bin Euro ceza kesildi.

ETO’O’YA MAHPUS CEZASI

İspanya’daki vergi cezası 4 milyon Euro’ya yaklaşan Eto’o, borcunu ödememekte diretince ertelenmiş 22 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Afrika’da iki sefer “Yılın Oyuncusu” seçilen Samuel Eto’o, mesleği boyunca 722 resmi maça çıkarken 362 gol atıp 115 asist yaptı. Üstün Lig’de de Antalyaspor ve Konyaspor formalarıyla 89 maçta forma giyen Eto’o, 50 gol atıp 15 asist yaptı.