Rus yanlısı Ukraynalı muhalefet önderi Moskova’ya teslim edildi

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusu, kelamda Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri silahlı güçlerine mensup 55 kişinin, esir değişimi sonucunda Rusya’ya teslim edildiğini bildirdi.

Konaşenkov, Rusya ile Ukrayna savaşında esir düşen askerlerin değişimlerine ait bilgi verdi.

Zor bir müzakere sonucunda değişimlerin yapıldığına dikkati çeken Konaşenkov, “Bu gece, Kiev rejiminin denetimi altındaki Ukrayna topraklarından vefat tehlikesi altında olan 55 Rusya Federasyonu, Donetsk ve Luhansk Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri askeri geri döndü.” tabirlerini kullandı.

Konaşenkov, özgür bırakılan askerlere gerekli ruhsal ve tıbbi yardımın sağlandığını da aktardı.

PUTİN’E YAKIN UKRAYNALI SİYASETÇİ MEDVEDÇUK DA TESLİM EDİLDİ

Öte yandan kelamda Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin yöneticisi Denis Puşilin, esir değişiminde Ukrayna tarafına ortalarında milliyetçi savaşçıların da bulunduğu 215 kişinin teslim edildiğini bildirdi.

Ukrayna’dan Rusya tarafına teslim edilen 56 bireyden 50’sinin Rus askeri, 5’inin Donbas’tan olduğunu tabir eden Puşilin, bu bireylere ilaveten Ukrayna’da savaş başladıktan sonra gözaltına alınan Rusya yanlısı ana muhalefet partisi Hayat İçin Muhalefet Platformu’nun başkanı Viktor Medvedçuk’un da değişimle verildiğini aktardı.

Medvedçuk, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla biliniyor.

KAYNAK: AA