Rus oligarka ilişkin yatta Faberge yumurtası bulundu

Rusya’nın Ukrayna’ya atakları nedeniyle el koyduğu Rus oligarkın yatından Faberge yumurtası bulundu.

ABD’nin Colorado eyaletine bağlı Aspen kentinde bir güvenlik forumuna katılan ABD Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, Rus oligarklara karşı sürdürdükleri operasyonlara dair açıklamalarda bulundu. Bir Rus oligarka ilişkin harika yata yaptıkları operasyonla ilgili detayları aktaran Monaco, “En farklı kısım olan yatlara gelelim. Bu yatların birinde bir Fabrege yumurtası bulduk. Bu nedenle durum değişik hale geliyor” sözlerini kullandı. El konulan yatla ilgili fazla ayrıntı vermeyen Monaco, Rus oligarka ilişkin yatın geçtiğimiz ay Fiji’den ayrılarak San Diego’ya demir attığını tabir etti.

Monaco, şayet yumurtanın gerçek olduğu ortaya çıkarsa, dünyada kalan birkaç yumurtadan biri olduğu manasına geldiği ve milyonlarca dolar bedelinde olacağını belirtti.

Rus Çarı 3. Alexandr’ın eşi İmparatoriçeye Paskalya Bayramı’nda armağan edilmek üzere tasarlanan lakin gelenek halini alan Faberge yumurtaları günümüze kadar ulaşıp lüks ve ihtişam göstergesi haline geldi. Romanov hanedanlığında gelenek haline gelen Faberge yumurtalarından 50 adet üretildiği ancak günümüzde kimilerinin bulunmadığı biliyor.

Öte yandan ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları çerçevesinde Rus oligark Süleyman Kerimov’a ilişkin 300 milyon dolarlık Amadea isimli 107 metrelik lüks yata 5 Mayıs’ta Fiji’nin Lautoka kentinde ABD Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine ve Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) dayanağı ile Fiji kolluk kuvvetleri tarafından el konulmuştu. Kelam konusu Faberge yumurtasının Kerimov’a ilişkin yatta bulunduğu iddia ediliyor.