Reuters: Gazze’de ateşkes sağlandı

İsrail’in saldırdığı Gazze Şeridi’nde meyyit sayısı 32’ye yükseldi

İsrail ordusunun 3 gündür devam eden ataklarının son bulmasına bir adım kaldı. İngiliz haber ajansı Reuters, Filistin ve İsrail ortasında Gazze’de; saat 20.00’de başlayacak biçimde ateşkesin sağlandığını duyurdu.

“İSRAİL ATEŞKESİ KABUL ETTİ”

Görüşmelerde etkin rol oynayan Mısırlı bir güvenlik kaynağı, İsrail’in; bu akşamdan itibaren Gazze’de ateşkesi uygulamayı kabul ettiğini söyledi. Filistinli yetkililer ise; ateşkesin yakın olduğunu kaydetti. Ateşkesin önümüzdeki saatlerde resmi olarak da açıklanması bekleniyor.

ONLARCA MEYYİT, YÜZLERCE YARALI VAR

İsrail, cuma akşamına yanlışsız Gazze’deki İslami Cihad Hareketi’nin hücum hazırlığında olduğunu münasebet göstererek Gazze saldırısını başlattı.

İsrail’in, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 5 Ağustos’ta başladığı akınlarda; ortalarında 6 çocuk ve 2 bayanın da bulunduğu 32 kişi hayatını kaybederken, 275 kişi de yaralandı.

TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı: “İsrail’in, 5 Ağustos günü Gazze’ye yönelik başlattığı ve çocuklar dahil çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olan taarruzlarına ilaveten, bugün İsrailli milletvekili Itamar Ben-Gvir ile fanatik Yahudi kümeler tarafından İsrail polisinin müdafaası altındaki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlendiği öğrenilmiştir.

İsrail’in hala devam etmekte olan sivillere yönelik ataklarını ve Mescid-i Aksa’da ibadet teşebbüslerinde bulunulmasını şiddetle kınıyoruz.

Harem-i Şerif ve Mescid-i Aksa’daki statükonun açık bir ihlalini teşkil eden sözkonusu tahrikkar aksiyonlar, bölgedeki tansiyonu daha da tırmandıracaktır.

İsrail Hükümeti’ne, Harem-i Şerif’in statü ve maneviyatını gaye alan bu çeşit aksiyonlara müsaade verilmemesi tarafındaki davetimizi yineliyoruz.”

ÇATIŞMA ALANI GENİŞLEDİ

İsrail’in taarruzlarının cuma başlamasının akabinde Gazze’den atılan roketler İsrail içinde Gazze Şeridi’ne yakın bölgelere yönelikti. Gazze’den atılan roketler sonucunda cumartesi günü de Tel Aviv, kıyıdaki ve merkezdeki kimi kentlerde taarruz alarmları çaldı.

Yahudilerin dini bayramı Tisha B’Av nedeniyle fanatik Yahudi yerleşimci kümelerin pazar Mescid-i Aksa’ya ağır biçimde baskın düzenleme davetleri karşılık buldu. Ortalarında çok sağcı Milletvekili Itamar Ben-Gvir’in de yer aldığı binden fazla fanatik Yahudi yerleşimci bugün sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’ya İsrail polisinin eşliğinde kümeler halinde baskın düzenledi.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya girerek Yahudi yerleşimcilerin baskını için hazırlık yaptığı sırada Gazze’den Kudüs tarafına roketler atıldı. Kudüs etrafında hücum alarmları çaldı.

HAMAS İSRAİL’E KARŞILIK VERMEDİ, TEL AVİV’İN GAYESİ İSLAMİ CİHAD HAREKETİ

İsrail’in cuma Gazze saldırısını başlatmasının akabinde bölgede aktif Hamas’ın nasıl bir tavır alacağı merak ediliyordu. Hamas, İsrail’e yönelik ihtar bildirileri göndermesine karşın şimdi silahlı kanadıyla bir karşılık vermedi.

İsrail de emsal biçimde Gazze taarruzlarını İslami Cihad maksatlarıyla sonlu tuttuğu vurgusu yaptı.

Hamas’tan bugün yapılan yazılı açıklamada, milletlerarası topluma, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik akınlarının durdurulması için hemen harekete geçmesi daveti yapıldı.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum yayımladığı yazılı açıklamada, “Siyonist düşmanın hücumlarını durdurması, Filistin halkına ve kutsal bedellerine yönelik tüm ihlallerine son vermesi için memleketler arası toplumu ivedilikle harekete geçmeye çağırıyoruz” denildi.

KAYNAK: HABER7