Prens Harry için ‘üniforma’ kararı verildi

İngiltere monarşisindeki 70 yıllık saltanatıyla tahtta en uzun mühlet kalan hükümdar unvanına sahip olan Kraliçe II. Elizabeth geçen hafta perşembe günü hayatını kaybetti.

Ülkede Kraliçe için 10 günlük ulusal yas ilan edilirken dünyada tüm gözler Winston Churchill’in vefatından sonra düzenlenecek birinci tam devlet cenazesine çevrildi.

UZUN BİR ORTADAN SONRA YAN YANA GELDİ

Kraliçe’nin cenazesi 2 gün evvel Buckingham Sarayı’ndan Westminster Hall’a taşındı ve burada halk ziyaretine açıldı. Kral Charles, Prens William ve Prens Harry de dahil olmak üzere kraliyet ailesi üyeleri Kraliçe’nin naaşının taşındığı aracın gerisinden yürüdü.

Kraliyetteki tüm resmi vazifelerini bırakan ve karısı Megan ile ABD’ye taşınan Prens Harry uzun bir ortadan sonra burada kardeşi Prens William ile yan yana görüldü.

BERABER YÜRÜYECEKLER

Bugün İngiliz Dailymail gazetesinin duyurduğu yeni detaylara nazaran kardeşler 19 Eylül Pazartesi günü düzenlenecek cenaze merasiminde tekrar bir arada yürüyecekler.

Gazete, kardeşlerin uzun müddettir savaş halinde olduğunu dikkat çektiği haberinde “Savaşan kardeşler kraliçeye olan hürmetlerinden olayı ortalarındaki düşmanlığı bir kanara koymaya devam edecekler” tabirlerini kullandı.

PRENS HARRY İÇİN KARAR VERİLDİ

Hürriyet’in The Sun gazetesinden aktardığı habere nazaran, Prens Harry’nin yarın kraliçenin cenazesinin başında tutacağı nöbet sırasında askeri üniformasını giymesine müsaade verileceğini tez edildi.

Kral Charles’ın oğluna verdiği özel müsaade İngiliz basınında bir ‘U’ dönüşü değil kraliçeye duyulan hürmet olarak yorumlandı.

TEK SEFERLİK KARAR

Prens Harry, yarın tutacağı 15 dakikalık nöbetinde askeri üniformasını giyecek. Kral Charles’ın özel müsaadesinin tek seferlik bir karar olduğu belirtiliyor.

Prens Harry’nin sözcüleri üniforma tartışmalarına ait yaptıkları açıklamada “Prensin on yıllık askerlik hizmetini, giydiği üniforma belirlemiyor” sözlerini kullanmışlardır.