Papa Francis’ten Ukrayna’daki savaş ile ilgili açıklama

Katolik Hıristiyanların manevî önderi Papa Francis, geçen ay dini bir medya organına verdiği röportajda Ukrayna’daki savaşa dair açıklamalar yaptı. La Civiltà Cattolica medya organı tarafından dün yayınlanan röportajda Papa Francis, soyut manada güzel ve berbatın olmadığını belirterek ismini vermediği bir devlet adamıyla NATO’nun Rusya’yı bir formda kışkırttığını içeren bir görüşmesini anlattı.  

Papa Francis, Rusların cepheye paralı askerleri gönderdiğini ve bu askerlerin yaptığı gaddarlığın görüldüğünü belirterek Yalnızca bunu görüyoruz ki bu (gaddarlık) müthiştir ve tahminen de bir biçimde kışkırtılmış ya da önlenmemiş olan bu savaşın gerisinde gelişen tüm dramı görmüyoruz dedi.

İYİ VE BERBATA İNDİRGEMEYE KARŞIYIM

Papa Francis, kendisine açıklamalarından ötürü Putin yanlısı denmesinin kolay ve yanlış olacağını tabir ederek Çok karmaşık olan kökler ve çıkarlar hakkında düşünmeden, karmaşıklığı yeterli ve berbat ortasındaki ayrıma indirgemeye karşıyım dedi.

RUSYA HESAPLAMA YANILGISI YAPTI

Rusya’nın savaşın bir haftada biteceğini düşünerek yanlış hesaplama yaptığını vurgulayan Papa Francis, ayrıyeten Rusya’nın karşısında mert ve hayatta kalma çabası veren bir halk bulduğunu tabir etti. Papa Francis, Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill ile 40 dakikalık bir görüşme yaptığını, görüşmede kendilerinin din adamı olarak devletlere değil insanlara hizmet ettiklerini belirttiğini kaydetti.