Pakdemirli: Dünyada bir gıda terörü esiyor, fiyatlarda ciddi artış var

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bir dizi ziyaret ve programa katılmak üzere Erzurum’a geldi. AKP İl Başkanlığı’nda açıklama yapan Bakan Pakdemirli, “Şubat ayından itibaren emtia fiyatlarından dünyadaki büyük fonların yavaş yavaş çekileceğini düşünüyoruz” dedi.

AKP Erzurum İl Başkanlığı ziyaretinde açıklamalarda bulunun Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Şubat ayından itibaren emtia fiyatlarından dünyadaki büyük fonların yavaş yavaş çekileceğini düşünüyoruz” dedi.

‘GIDA TERÖRÜ ESİYOR’

Bakan Pakdemirli şöyle konuştu:

“Dünyanın içerisinde olduğu bir durum var. Henüz bu maskeleri çıkaramadık. Tüm dünyada bir gıda terörü esiyor. Gıda fiyatları, girdi fiyatlarında, tüm fiyatlarda çok ciddi bir artış var. Maalesef istediğimizin ötesinde bir artış var.

‘TÜM DÜNYADA KURAKLIK VAR’

Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada kuraklık, belirli yerlerde üretim azlığı var. Bugünkü fiyatların artışının sebebini ortaya koyacak da bir şey yok. Buğdayın fiyatı nerdeyse dünya piyasalarında 1 buçuk, 2 misline gelmiş. Ayçiçeğinin fiyatı 2 misline gelmiş durumda.

Bakanlık olarak şöyle bir öngörü yapabiliyoruz. Pandemi ile ilgili riskler ortadan kaldıktan sonra dünyadaki bu fiyat karmaşasının doğru ve düzgün bir yere geleceğini düşünüyoruz. Bu fiyatlarında artmasındaki ana sebeplerden bir tanesi dünyadaki büyük fondan daha önceden hiç girmedikleri kadar gıda ve emtiaların üzerine girmeye başladılar.

‘ŞUBATTAN İTİBAREN ÇEKİLECEK’

Şubat ayından itibaren emtia fiyatlarından dünyadaki büyük fonların yavaş yavaş çekileceğini düşünüyoruz. Böyle bir dönem Türkiye’nin idare etmesi zor olan bir dönemdi ama AK Parti’nin güçlü iktidar kadrolarıyla bu dönemi önemli bir problem olmadan atlattık. En önemli mesele dar gelirlinin meselesini çözmekti. Bu fiyat artışlarından bir nebzede olsun vatandaşımızı rahatlatmaya gidiyoruz” (DHA)