Öztrak’tan Soylu’ya: Saray’ın karşısında gerdan kırmasın, memur olduğunu unutmasın

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Yürütme Şurası (MYK) sonrası basın toplantısında konuştu.

Öztrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenerek, “Atama İçişleri Bakanı’na tavsiyem, gaza gelip kendisini parti başkanı üzere görmesin, mafya mensuplarıyla, memleketler arası dolandırıcılarla verdiği pozlar ortada. Saray’ın karşısında gerdan kırmasın, memur olduğunu unutmasın. Siyaseti bıraksın, uzunluğundan büyük işlere kalkışmasın, işini yapsın” dedi.

Öztrak’ın konuşmasından değerli başlıklar şöyle:

“Geçen yılın birinci dört ayında 9 milyar dolar cari açık verilirken, Bu yılın tıpkı periyodunda verilen cari açık 21 milyar dolar. Geçtiğimiz yılın 2,5 katı. Hani cari açık düşecekti? Bu yılın tamamı için öngörülen cari açık birinci dört ayda aşıldı. Model falan kalmadı. Hükümet artık, olağan kanallardan cari açığı finanse etmekte zorlanıyor.

Bu periyotta cari açık, büyük oranda net yanılgı ve noksan kaleminden gelen Kaynağı belgisiz 11 milyar 751 milyon dolar ve eritilen 4,5 milyar dolar rezervle finanse edilmiş. Döviz olmayınca, kur alıp başını gidiyor. 441 milyar doları geçen brüt dış borcun faturası, yandaşlara verilen dövizle garantili projelerin maliyeti, Kur Muhafazalı Mevduattan milletimizin sırtına binen yük, her geçen gün ağırlaşıyor.

EKMEK HER GEÇEN GÜN KÜÇÜLÜYOR: Saray’ın kerameti kendinden menkul “Faiz sebep, enflasyon sonuç” safsatasının peşinde, milletimizin sofrasındaki ekmek her geçen gün küçülüyor. Erdoğan Ağustos ayında, faizde düşüşe geçeceklerini, böylelikle enflasyonun da düşeceğini söyledi.

Eylül’de Merkez Bankası’nın tabelaya yazdığı faizi talimatla indirmeye başladı. Bu akıl ve bilimden yoksun siyasetler sonucunda, vatandaşın bankada kredi çekerken muhatap olduğu piyasa faizi, devletin borçlanırken muhatap olduğu tahvil faizi süratle arttı.

Devletin geçen yıl Eylül ayından sonra ödediği faiz, evvelki sekiz ayda ödediğine nazaran yüzde 22 arttı, 156 milyar 661 milyon lira oldu. Borçlanma maliyetlerimizin değerli bir ögesi olan, iktisada duyulan itimadı gösteren, Kredi Temerrüt Risk Primi 800 puanın üstüne fırladı. Dünyada kendi ligimizde rekor kırdık. Tıpkı periyotta paramız, dünyada en fazla kıymet yitiren paralardan biri oldu. Enflasyon suratı dörde katlandı, Tüketici enflasyonunda birinci beşe girdik, üretici Enflasyonu dünya rekoru kırdı. Hayat pahalılığı milletimizi perişan etti. Sonunda Nebati Bakan, bunu “Bile isteye” yaptıklarını itiraf etti. Aralık ayında, “Ekonomide başlattıkları yeni devrin meyvelerini altı ay içinde yemeye başlayacaklarını” söyleyen Erdoğan, bir kez daha millete taahhüdünü yerine getirmedi. Milletimizi hayat pahalılığına ezdirdi.

SARAYA NAZARAN ÜLKEDE ENFLASYON YOK: Bugün MYK toplantımızda ele aldığımız hususların başında bunlar vardı. Tabi bunları, biz konuşuyoruz. Saraya nazaran ülkede “enflasyon” yok. Zira, Saray’ın, üç-beş maaşlı Saray yanaşmalarının enflasyon kaygısı yok. Saray’ın etrafında kümelenmiş, dolarla avroyla aldıkları garantileri cebe indiren, yandaş müteahhitlerin, faiz lobilerinin, dolar baronlarının hayat pahalılığı üzere bir kaygıları yok,

Hayat pahalılığı, enflasyon, onların değil; minimum fiyatla geçinenlerin, dar ve sabit gelirlilerin sorunu… Konutuna ekmek götürebilmek için “Yol parası vermeyeyim” diyerek, her gün kilometrelerce yürüyen işçilerin sorunu… Çocuğunun altına bez alamayıp plastik poşet bağlayanların sorunu… Tayin devrinde, eline kuş kadar tayin parası tutuşturulmuş, dağ üzere taşınma masrafını nasıl karşılayacağını düşünen, mobbing altında ezilen, intihar haberlerinin sonu gelmeyen polislerimizin sorunu. Sorun, artık kuruşla değil lirayla artan benzin-mazot fiyatına yetişemeyen Bayramda anasının babasının elini öpmeye gitmek için otobüs parası bulamayan vatandaşlarımızın sorunu.

MİLLETE NE VAAT ETSELER YAPAMIYORLAR: Bunlar yalnızca kendilerini düşünüyorlar. Millete ne vaat ettilerse yapamıyorlar. Enflasyonla çaba misyonunu “küresel barışa” vermişlerdi. Bugün Erdoğan açıkladı, bundan da vazgeçmişler. Enflasyon fakat gelecek seneye, baz tesiriyle düşecekmiş. Enflasyon global barış sayesinde, olmazsa baz tesiriyle düşecekse sizin orada işiniz ne? Bunların takımları metal yorgunu… “Elektrikli traktör” dediler, traktör yok. “Tank” dediler, tank yok. “Tank yapılacak, 10 bin kişilik istihdam sağlanacak” deyip, Karasu’da yer tahsis ettiğiniz, Katar Buyruğuyla birlikte temelini attığınız fabrika sökülüyor, saraydan tık yok. Bir zahmet, bu rezaletlerin sebebini de milletimize bir açıklayın.

Bu ortada; sığınmacı demişken, sığınmacıların sebep olduğu huzursuzluk ve asayiş problemleri, gettolaşmalar, toplumsal düşünceler süratle artıyor. Daha iki gün evvel İstanbul’un ortasında, kendisine saldıran Afgan asıllı çeteden kaçarken, 15 yaşında bir evladımıza otomobil çarptı, yitirdik. Atama İçişleri Bakanı da iş işten geçtikten sonra çıktı, mahallelerde, sığınmacı oranına koydukları sonları düşürmekten bahsediyor.

İÇİŞLERİ BAKANI’NA TAVSİYEM GAZA GELİP KENDİSİNİ PARTİ ÖNDERİ ÜZERE GÖREMESİN: Atama bakan işini yapacağına yeniden on parmağında on kara, genel liderimize bulaştırmaya kalkıyor. Birinci seçimde millet Erdoğan’ı emekli edecek. Bunu artık herkes görüyor. Atama İçişleri Bakanı’na tavsiyem, gaza gelip kendisini parti önderi üzere görmesin, mafya mensuplarıyla, milletlerarası dolandırıcılarla verdiği pozlar ortada. Saray’ın karşısında gerdan kırmasın, memur olduğunu unutmasın. Siyaseti bıraksın, uzunluğundan büyük işlere kalkışmasın, işini yapsın.

SORUN VAZİFE YAPAN POLİSLE DEĞİL, BUYRUK VERENLERLEDİR: Öbür taraftan, İstanbul’da bir milletvekilinin polisimize yumruk attığı manzaralar kamuoyuna yansıdı. Polislerimiz kamu görevlisidir. Kendilerine verilen emre nazaran hareket eder. Bir sorun varsa, o sorun misyon yapan polisle değil, ona buyruk verenlerdedir. Milletvekili ya da rastgele biri, kimsenin polisimize yumruk atması kabul edilemez.” (HABER MERKEZİ)