NATO’da sızıntı krizi: Bâtın evrakları internette sattılar

Bilgisayar korsanlarının ele geçirip sattığı bilgiler ortasında Ukrayna savaşında kullanılan NATO silahlarının dizaynları da bulunuyor.

NATO, füze üreten bir firmanın zımnî askeri bilgiler de içeren bilgilerinin bir hacker kümesi tarafından internet ortamında satılmasıyla ilgili inceleme başlattı.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere nazaran, hacker’ların ele geçirip sattığı datalar ortasında Ukrayna savaşında kullanılan NATO silahlarının dizaynları da var. Avrupa’nın önde gelen silah üreticilerinden biri olan MBDA Füze Sistemleri’nin datalarını ele geçiren ve kabahat işlediği tabir edilen bilgisayar korsanları, bu bilgileri internet ortamında satılığa çıkardı.

MBDA, datalarının çalındığını doğruladı fakat kapalı askeri dokümanların hiçbirinin kendilerine ilişkin olmadığını duyurdu. Fransa merkezli ve Avrupa genelinde faal olan şirket, evrakların kapalılığı ihlâl edilmiş harici bir bellekten çalındığını; bilgilerin İtalya’da hacklenmesinden ötürü İtalya makamlarıyla birlikte olayı soruşturduklarını açıkladı.

Soruşturmanın MBDA’nın tedarikçileri üzerine ağırlaştığı anlaşılıyor.

Bir NATO sözcüsü de “MBDA’dan çalındığı söz edilen datalarla ilgili argümanları kıymetlendiriyoruz. Rastgele bir NATO ağının kapalılığının ihlâl edildiğine dair bir emare yok” dedi.

İSTİHBARAT BİLGİLERİ YER ALIYOR

Rusça ve İngilizce forumlarda bilgisayar korsanları, 80 GB’lık bu datayı 15 Bitcoin (Yaklaşık 386 bin TL) karşılığında satıyor. Şimdiye kadar bir alıcının çıktığını da forum üzerinden duyurdular. Çaldıkları bilgilerin satışı için hazırladıkları reklam metninde, dataların “kapalı askeri projelerde yer alan şirketlerin çalışanlarıyla ilgili saklı bilgiler” içerdiği; şirketler ortası çizim, tasarım, sunum, görüntü ve fotoğraf malzemeleri, kontrat metinleri ve yazışmaların da yer aldığı argüman ediliyor.

Forum kullanıcılarına açık, BBC’nin de gördüğü fakat bağımsız olarak doğrulayamadığı 50 MB’lık kısımda ABD Hava Kuvvetleri’nin 2020 sonunda Estonya ve Baltık ülkelerinde uyguladığı “iletişim istihbaratı” misyonuyla ilgili birtakım ayrıntılar yer alıyor.

MBDA Füze Sistemleri, Fransa, İtalya ve İngiltere’de füze sistemleri üzerine çalışan şirketlerin birleşmesiyle Aralık 2001’de kuruldu. 13 bin çalışanı olan şirket geçen yıl 3,5 milyar pound gelir elde ettiğini açıkladı. İngiltere Savunma Bakanlığı, ABD ordusu ve NATO da şirketin müşterileri ortasında.