Mustafa Varank: 100 OSB’de anaokullarının açılmasını hedefliyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) Organize Sanayi Bölgelerinde Okul Öncesi Eğitim Kurumu Açılmasına Ait İş birliği Protokolü İmza Merasimi’ne katıldı.

Törende, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de yer aldı.

Törenin açılışında konuşan Varank, bu yılın başında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı ortasında iş birliği protokolü imzalanarak yeni bir projenin startının verildiğini anımsattı.

Nitelikli iş gücü vurgusu

Mesleki eğitim merkezlerini organize sanayi bölgeleriyle eşleştirdikleri o proje kapsamındaki çalışmaların başarılı bir biçimde devam ettiğini anlatan Varank, öğrencilerin eşleştirildikleri OSB’lerde yer alan fabrikalarda işbaşı eğitimi alarak mesleklerini şahsen alanda öğrendiğini söyledi.

Mesleki eğitim merkezlerindeki eğitim programları ve malzemelerin endüstrinin gereksinimleri doğrultusunda geliştirilip, güncellendiğine dikkati çeken Varank, böylelikle muhtaçlık duyulan nitelikli iş gücünün çok daha süratli ve kaliteli biçimde yetişmiş olduğunu lisana getirdi.

100 organize sanayi bölgesinde anaokulu hedefi

Varank, protokol kapsamında atılacak imzalarla birlikte organize sanayi bölgelerinde okul öncesi eğitim kurumlarının açılmasını sağlayacaklarını belirterek, şöyle dedi:

“Proje kapsamında bir yıl içerisinde 100 organize sanayi bölgesinde anaokullarının açılmasını hedefliyoruz. Önümüzdeki periyotta natürel ki bu sayı daha da artacak. Okulların arazi, inşaat ve tefrişat sarfiyatları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uyumunda OSB’ler tarafından sağlanacak.”

“Bakanım bize eleman gönderin, çabucak işe alalım diyorlar”

Varank, orta eleman eksikliğinin endüstricinin sorunu olduğuna dikkati çekerek, “Ben daha yeni İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ndeydim. Hepsinin ortak bir külfeti şu anda eleman bulamamakla ilgiliydi. ‘Bakanım bize eleman gönderin, biz çabucak işe alalım’ diyorlar.

Bu manada bu işin ne kadar önemli olduğu da nitekim ortaya çıkmış oluyor. ‘Mesleki eğitim merkezlerinin de katkısıyla aradığım elemanı bulamıyorum’ lafı artık tarih olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Eş güdüm büyük değer arz ediyor”

Türkiye’yi daha aydınlık yarınlara kavuşturmanın yolunun katma pahalı üretimden geçtiğini, bunun da formülünün yatırım, istihdam, üretim, ihracat olduğuna işaret eden Varank, “Özellikle istihdamın geliştirilmesinde sanayi ve eğitim dalları ortasındaki eş güdüm büyük değer arz ediyor. Bunun şuurunda olarak biz de iki bakanlığımızın iş birliğiyle bu alandaki çalışmalarımızı aralıksız bir halde sürdürmeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

“İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde şu anda bir anaokulu inşaatı devam ediyor”

Okul öncesi eğitim kurumlarda hizmet sunacak çalışanın Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirileceğini tabir eden Varank, bakanlığın OSB’lere çok büyük bir imkanı bu sayede sunmuş olduğunu vurguladı.

Varank, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde şu anda bir anaokulu inşaatının devam ettiğini belirterek, “Biter bitmez inşallah oranın öğretmenlerini Ulusal Eğitim Bakanlığımız atamış olacak. Büyük bir imkanı buradaki çalışan işçi kardeşlerimize sunmuş olacağız.” diye konuştu.

OSB’lerde çalışan, ebeveynlerin çocuklarını okul öncesi eğitime, anaokullarına gönderebileceğini belirten Varank, “Böylece bir yandan çocuklar nitelikli okul öncesi eğitime erişecek, öteki yandan ebeveynlerin bilhassa de bayanların istihdam edilebilirliği kolaylaşmış olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

2,3 milyon vatandaşımıza istihdam imkanı sağladık

Varank, 2002 yılında Türkiye’deki her 100 çocuktan yalnızca 11’inin anaokuluna gidebildiğini anımsatarak, bugün bu sayının 93’e çıktığını, bunun Türkiye’de eğitim manasında nitekim ihtilal niteliğinde bir gelişme olduğunu söz etti.

2002 yılında Türkiye’de 192 organize sanayi bölgesi bulunduğunu, bugün bu sayının 341’e ulaştığını lisana getiren Varank, “81 vilayetimizin tamamına organize sanayi bölgelerini götürmüş olduk. Üretime geçen OSB’lerde 56 binden fazla parselde yaklaşık 2,3 milyon vatandaşımıza istihdam imkanı sağlamış olduk. Artık başlatacağımız bu projeyle de hem okul öncesi eğitimin daha da yaygınlaşmasını hem de istihdamın gelişimini sağlamış olacağız.” sözlerini kullandı.

“İnsan kaynağı stratejilerimizi dinamik yaklaşımlarla tasarlamaya itina gösteriyoruz”

Varank, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni Ulusal Teknoloji Atağı vizyonuyla hazırladıklarını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dijital dönüşüm ve beşeri sermaye bu stratejinin en değerli ayaklarını oluşturuyor. Özellikle endüstride yaşanan dijital dönüşüm iş gücü piyasası üzerinde esaslı değişimlere sebep oluyor. Bu sebeple teknolojik dönüşümün giderek hızlandığı bu ortamda insan kaynağı stratejilerimizi de dinamik yaklaşımlarla tasarlamaya itina gösteriyoruz.”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de konuşma yaptığı programın sonunda, her iki bakan, organize sanayi bölgelerinde okul öncesi eğitim kurumu açılmasına ait iş birliği protokolünü imzaladı.