Mücevher bölümünden yedi ayda 3 milyar doları aşan ihracat

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ve dış ticaret bilgileri baz alınarak hazırlanan bölüm raporunu yayınladı.

Buna nazaran, mücevher dalının temmuz ayında ihracatı 371 milyon dolara ulaştı. 2022 yılının birinci 7 ayında 3 milyar 68 milyon 756 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Geçen yılın birebir devrine nazaran yakalanan ihracat artış oranı ise yüzde 4,5 oldu.

Bu ülkeyi 47 milyon dolarlık ihracatla Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 42 milyon dolarlık ihracatla Hong Kong izledi. Dördüncü sırada 30 milyon dolarlık ihracatla Irak, beşinci sırada 24 milyon dolarlık ihracatla Kırgızistan yer aldı.

Yılın birinci 7 aylık devrinde ise en yüksek ihracat yüzde 21,9’luk artış ve 553,6 milyon dolarla ABD’ye yapılırken, onu yüzde 61,7’lik artış ve 545 milyon dolarlık ihracatla Birleşik Arap Emirlikleri, yüzde 41’lik artış ve 325 milyon dolarla Hong Kong takip etti. Dördüncü sırada 183 milyon dolarlık ihracatla Irak, beşinci sırada 151 milyon dolarlık ihracatla İsrail yer aldı.

TİM’in mücevher bölümünde eser bazında yaşanan ihracat değişimlerini gösteren bilgilerine nazaran, temmuz ayında en çok ihracatı yapılan eser kümesi, 303 milyon dolar ihracat gerçekleştirilen “altından mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası” oldu.

“işlenmemiş yahut yarı işlenmiş altın” kümesinde 28,6 milyon dolar, “pırlantalı altından mücevherci eşyası ve aksamı” kümesinde 13,5 milyar dolar, “gümüşten mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası” kümesinde 8,2 milyon dolar ihracat gerçekleşti.

Yılın birinci 7 ayında ise “altından mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası” ihracatında, evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 30 artış yakalandı ve 2 milyar 459 milyon dolar oldu. İkinci sırada, 234 milyon dolar ihracat gerçekleştirilen “işlenmemiş yahut yarı işlenmiş altın” kümesi yer aldı.

“Pırlantalı altından mücevherci eşyası ve aksamı” kümesindeki eserlerin ihracatı yüksek bir ivme yakalayarak, yüzde 80,7 artış ve 149 milyon dolarlık ihracatla üçüncü sırada geldi. Dördüncü sırada ise yüzde 12,6’Iık artışla 85 milyon dolar ihracat ile “gümüşten mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası” yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mücevher İhracatçıları Birliği Lideri Burak Yakın, mücevher dalının yarattığı katma bedelin her geçen ay çok daha net bir formda ortaya çıktığını belirtti.

Yakın, 7 aylık sayılara bakıldığında, Türkiye’de ihracatta büyümesi en süratli dallar ortasında yer alan mücevher bölümünün büyüme ivmesini devam ettirdiğine işaret ederek, “Küresel iktisattaki zorluk ve dalgalanmalara karşın kesimimiz üretimin ve ihracatın artarak devam etmesi için ağır mesai harcıyor, yıl sonuna kadar daha güçlü sonuçlar alma gayemize emin adımlarla ilerliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.