Mazot Gübre Desteği Ne Zaman Yatacak?

Ekonomi reform paketinin önemli adımlarından birini temsil eden enflasyonla mücadelede bu yıl önemli tedbirler devreye alınıyor.

Merkez Bankası koordinasyonunda, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Hazine ve Maliye, Ticaret, Tarım ve Orman Bakanlığı, TÜİK işbirliğiyle Erken Uyarı Sistemi 30 Eylül tarihine kadar hayata geçirilecek.

Sistem için Tarım Bakanlığı’nın sahip olduğu tarımsal üretimi izleme amaçlı olarak teknolojik imkânlar, Ticaret Bakanlığı’nın dış ticaret tedbir seti, arz zinciri izleme ve iç piyasa uzmanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın vergi enstrümanları, Merkez Bankası’nın fiyat izleme uzmanlığı ile birlikte güçlü bir yapı kuruluyor.

BU YIL DEVREYE ALINACAK

İklim, afet ve ürün ekimlerinin tamamını içeren değişimlerin etkisini azaltmak için kurulacak sistemin birinci ayağını arz sistemi oluşturacak.

Arz izleme sistemiyle, tohumdan hasat dönemine kadarki süreçte sıcaklık, yağış, don, hastalık gibi riskleri tüm bölgelerde anlık olarak tespit ederek arz eksiklikleri ürün bazında tespit edilecek. Ve, kalıcı arz eksikliklerine yönelik tedbirlerin geliştirilmesi sağlanacak.

Arz eksikliklerini gidermeye yönelik önlemlerin geliştirilmesine katkı sunacak olan sistem sayesinde; tarımsal üretim, fiyatların izlenmesine yönelik veriler kullanılarak ihtiyaç halinde dış ticaret ve vergide tedbirler de tespit edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir