Manavgat’ta meyyit deniz tavşanları kıyıya vurdu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Ulualan Halk Plajı ve Mesire Alanı kıyısında piknik yapmak ve denize girmek için giden yurttaşlar, gördükleri görünüm karşısında şaşkına döndü.

Denizde, çok sayıda siyah renkli canlı yüzdüğünü gören yurttaşlar bu canlının çeşidini bilmedikleri için denize girmezken, cep telefonlarına sarılıp canlının imajlarını çekti.

Denizde yüzen canlıların ise yapılan inceleme sonrasında deniz tavşanı olduğu bildirildi. Kızıldeniz’den gelen deniz tavşanlarının, Akdeniz’de ve yalnızca gece dalışlarında görüldükleri belirlenirken, Manavgat kıyısına bu kadar çok sayıda nasıl geldiği merak konusu oldu. Öteki taraftan, denizde bilhassa kayalıklara yakın bölgelerde yüzen deniz tavşanlarının yanı sıra kıyıda çok sayıda meyyit deniz tavşanına rastlandı.

“YOĞUN OLARAK BULUNMASINA BİR MANA VEREMEDİK”

Ekolojik Araştırmalar Derneğinde istekli olarak vazife yapan Hacettepe Üniversitesi mezunu Cansu Ulusoy, “Geçen yıl deniz tavşanına hiç rastlamadık. Deniz tavşanının bu yıl bu kadar ağır olarak bulunmasına bir mana veremedik. Bu hususta uzmanlar en hakikat bilgilendirmeyi yapacaktır” dedi.