Limonları Buzdolabında Dondurursanız Ne Olur? İşte Bu Yüzden Limonları Kesinlikle Dondurmayı Deneyin

Yemeğinize yalnızca birkaç damla limon eklediğinizde, yemek yalnızca daha taze tatmakla kalmaz, tıpkı vakitte lezzeti farklı bouutlara taşır. Limon suyu, farklı içeceklerle ne kadar düzgün karıştığıyla birebir derecede ünlüdür. Sıvıları ve kokteylleri daha da lezzetli hale getirir. Lakin fazlası var…

Limonlu turtanın tadına vardığınızda, mükemmel üzere olan bu lezzetin, turta güzelliğini limonun canlandırıcı narenciye tadıyla kusursuz bir formda harmanladığını kabul edeceksiniz. Limon suyunun bilhassa limonları sıktığınızda size ne kadar âlâ hizmet edeceğini öğrenmeye hazırmısınız.

LİMON YEMEK

Normal kurallar altında beşerler atıştırmalık olarak limon yemezler. Bunun nedeni tadı son derece ekşi olmasıdır. Dondurmak, limonların ekşiliğini değerli ölçüde azalttığından, atıştırmalık olarak yemeye daha uygun hale getirirsiniz.

SAĞLIK FAYDALARI

Şimdiye kadar muhtemelen limonun inanılmaz sıhhat faydalarını duymuşsunuzdur. Bu tıbbi yararların örnekleri ortasında kişinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen C Vitamini sayılabilir. Ayrıyeten kişinin bedeninin enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Limon ayrıyeten kanserin önlenmesinde, kan basıncının düzenlenmesinde yardımcı olduğu bilinen unsurlar içerir ve birebir vakitte zihinsel sıhhat problemlerinden muzdarip insanlara yardımcı olur. Limonunuzu yemek hem gerilim hem de depresyonla savaşmanıza yardımcı olacaktır.

LİMON KABUĞU

Donmuş limonun tadını farklı kılan nedir diye merak ediyorsanız yanıtı çok kolay. Oda sıcaklığında saklanan limonlarla karşılaştırıldığında, donmuş limonların asitliği düşüktür, bu yüzden daha az ekşidirler. Çözülmesine müsaade verirseniz, asitlik geri dönecektir. Ayrıyeten limon kabuğunun, gerçek limon suyundan yaklaşık 5 ila 10 kat daha fazla vitamin içerdiğini de unutmamalısınız.

Hal bu türlü olunca böylesine büyük bir besin kaynağını çöpe atmak yerine bu kabuğu kullanmalısınız. Donmuş kabuğu aslında çok lezzetli, bayılacaksınız. Fakat, limonunuzu dondurucuya koymadan evvel güzelce yıkadığınızdan emin olun.

Limon kabuğu da o ferahlatıcı ve eşsiz tadı içeceklerinize ve yemeklerinize katacaktır. Yapmanız gereken tek şey, biraz salata, biraz dondurma ve hatta spagetti üzerine serpmek. Bize inancın, kusursuz lezzetin tadını nitekim çıkaracaksınız. Kabukları rastgele bir yiyeceğinize uygulamaya başlamadan evvel limonların büsbütün donmuş olduğundan emin olun. Bugün pek çok aile yemeklerinde bu tüyoyu kullanıyor, bu yüzden ihmal etmeyin!