Libya’da kritik toplantı… “Ordularımızı birleştirelim”

Libya resmi haber ajansı LANA’da yer alan habere nazaran, Haddad ve Nazuri, ülkedeki 5+5 Ortak Askeri Komite’nin çalışmaları kapsamında başşehir Trablus’ta bir ortaya geldi.

Ülkenin doğusundaki ve batısındaki askeri yetkililerin oluşturduğu 5+5 Ortak Askeri Komite üyelerinin iştirakiyle gerçekleşen görüşmede, orduyu birleştirme adımları başta olmak üzere çeşitli hususlar ele alındı.

Haddad ve Nazuri, Sirte kentinde 11 Aralık 2021’de gerçekleştirdikleri birinci görüşmelerinde, Libya’daki siyasi krizin tahlili kapsamında askeri kurumun birleşmesinin kaçınılmazlığını teyit etmişti.

– 5+5 ORTAK ASKERİ KOMİTE

Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde başlatılan Ortak Askeri Komite’de, BM nezdinde yasal Libya hükümetine bağlı Libya ordusundan ve ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin önderi Halife Hafter güçlerinden beşer kişilik heyetler bulunuyor.

İsviçre’nin Cenevre kentinde 19-23 Ekim 2020’de düzenlenen 5+5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda Libya hükümeti ile Hafter’e bağlı heyetler ortasında kalıcı ateşkes muahedesi imzalanmıştı.

Ülkenin doğu ve batısını kuzey sınırı boyunca bağlayan Kıyı Yolu’nun açılmasını Kasım 2020’de kararlaştıran komite, bu kapsamda Şubat 2021’de Sirte ve bu kente bağlı yolların mayın ve patlayıcılardan temizlenmesine karar vermişti.

KAYNAK: AA