LG ve Samsung, katlanır iPhone üzerinde çalışıyor!

Akıllı telefon pazarının son yıllarda dikkatleri üzerine toplayan yeni oyuncusu katlanabilir modeller oldu. Bu doğrultuda Samsung’dan Huawei’ye birçok şirket her yıl yeni modellerini tanıtmaya başladı. Hatta yeni bir teknoloji olmasına rağmen pazar hacmini büyük bir ivmeyle büyütüyor. Bu pazardan pay isteyen Apple ise kendi katlanır iPhone modelleri için ekran arayışına girdi.

Apple, katlanır iPhone modelleri için dünyanın en ince panelini istiyor!

Piyasadaki katlanabilir telefonların neredeyse tamamı benzer standartlarda üretilen panelleri kullanıyor. Fakat uzun kullanımda hepsinin mikro düzeyde başlayan buruşmalara sahip olduğu biliniyor. Apple ise bu alanda katlanır iPhone modelinin piyasadaki diğer cihazlardan farklı olmasını istiyor.

Gelecek dönemde yalnızca katlanır iPhone değil, aynı zamanda yeni bir iPad modeli de görmeyi bekliyoruz. Bu nedenle Apple, LG ve Samsung’dan dünyanın en esnek ve ince OLED panelini üretmesini istiyor.

Tipik sert OLED panelleri genelde alt tabaka için esnek olmayan cam materyal kullanırlar. Buna karşılık Fold 4 gibi katlanır telefonlar ise cam yerine plastik tercih ediliyor. Fakat belirttiğimiz gibi çok uzun kullanımların ardından mikro düzeyde başlayan ve giderek artan buruşukluklar meydana geliyor.

Apple ise hem cam hem de plastik kullanılan hibrit bir materyal kullanmayı planlıyor. Fakat bunu yapabilmek oldukça zor ve bir çok panel üreticisinin sahip olmadığı teknolojiyi gerektiriyor. Zaten Apple bu yüzden Samsung ve LG ile birlikte çalışıyor.

Söylenene göre bu iki şirket, alt tabakada bulunan tipik 5 mm kalınlığındaki plastik veya cam tabaka yerine 2 mm kalınlığındaki hibrit materyali kullanacak. Bu da hem esnemeyi kolaylaştıracak hem de uzun süreli kullanımlarda olası buruşuklukların önüne geçecek. Tabii plastikten daha sert olduğu için daha sağlam olacaktır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!