Kurban Bayramı İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

2021 yılının ilk 5 aylık süreci boyunca Türkiye’den Rusya, Almanya ve Vietnam’ın başı çektiği 39 farklı ülkeye Karadeniz somonu ihracatı yapıldı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden yapılan raporlamaya göre, yılın ilk beş aylık sürecinde 22 bin 728 ton Karadeniz somonu ihracatı karşılığında 113 milyon 510 bin 943 dolar gelir sağlandı.

Karadeniz somonu ihracatı, 9 bin 953 ton karşılığı 52 milyon 569 bin 384 dolar döviz girdisi elde edilen 2020 yılının aynı dönemine göre miktarda yüzde 128, değerde yüzde 116 artış yaşadı.

Rusya, Almanya ve Vietnam, ihracat gerçekleştirilen 39 ülke arasında ilk üçte yer aldı. Rusya’ya 68 milyon 289 bin 366 dolar karşılığında 14 bin 4 ton Karadeniz somonu satıldı. Rusya’yı 26 milyon 552 bin dolarla Almanya takip ederken 4 milyon 97 bin dolarla Vietnam üçüncü ülke oldu.

Geçen yıldan farklı olarak İspanya, Beyaz Rusya, Azerbaycan-Nahçıvan, Cezayir, Ürdün ve İsveç’e de Karadeniz somonu ihraç edildi.

‘HER GEÇEN YIL İLGİ ARTIYOR’

DKİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Su Ürünleri Sektör Komitesi Başkanı İsmail Kobya, AA muhabirine, kafeslerde yetiştirilen ve ‘gökkuşağı alabalığı’ olarak bilinen Karadeniz somonuna yurt dışından ilginin her geçen yıl arttığını belirtti.

Kobya, çok sayıda ülkeye ihraç edilen balıkların büyük beğeniyle tüketildiğini belirterek, “Karadeniz somonu Rusya pazarında artık marka haline geldi. İhracatçılarımız bu anlamda çok büyük bir başarıyı gerçekleştiriyorlar. Ayrıca ihraç edilen ülkelerden çok iyi dönüşler alıyorlar. Bundan sonraki amacımız Avrupa Birliği ve Uzak Doğu ülkelerinin yer aldığı pazarlarda da bu ilgiyi yakalayabilmek. Karadeniz somonunun ilerleyen dönemlerde yeni pazarlarda yer alacağından umutluyuz.” diye konuştu.

Avrupa Birliği’nin, Karadeniz somonuna haksız şekilde ilave gümrük vergisi getirdiğini ifade eden Kobya; ‘Tamamen çifte standart olarak kendi yetiştiricilerini korumak, kalitesi ve doğallığı ile Avrupa pazarında büyük beğeni alan Türk somonunun önünü kesmek için getirilen bu ilave gümrük vergisi uygulaması serbest piyasa kurallarına aykırı bir uygulamadır ancak bu durum dahi ihracatçılarımızı bu pazardan geri bırakmayacak, ürün kalitemiz ve lezzetimizle Avrupa pazarlarında Türk somonunun daha fazla ihracatı için mücadelemizi sürdüreceğiz.’ diyerek açıklamalarını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir