Kanser hastalarına umut olan karar Yargıtay’da onandı

Akciğer kanseri tedavisi gören Bayram Ateş’e hekimi, kullanması için muadili olmayan ilacı reçete etti. Lakin SGK, ödeme listesinde bulunmadığı gerekçesiyle ilacın fiyatını karşılamadı. Ateş, bunun üzerine kurum hakkında dava açtı. Bayram Ateş, bu süreçte tedavisinin sürekliliği için her seferinde 240 mg verilen ve iki doz halinde kullanması gereken ilacı, toplamda 16 bin 799 TL ödeyerek aldı.

Bir taraftan tedavisi süren, başka yandan mahkeme sürecini takip eden Ateş, 2020 Mayıs’ta hayatını yitirdi. Bayram Ateş’in 4 çocuğunun müdahil olduğu dava, geçen sene 17 Haziran’da sonuca bağlandı. Antalya 2’nci İş Mahkemesi, davacının cebinden ödediği 16 bin 799 TL’yi SGK’nın faiziyle karşılamasına hükmetti. Mahkeme ayrıyeten, yaklaşık 6 bin TL fiyatındaki mahkeme masrafını da SGK’nin ödemesine karar verdi.

YARGITAY ONADI

SGK’nin avukatları kararı istinafa taşıdı. İstinaf mahkemesi kararı yerinde bulunca bu defa evrak Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 10’uncu Hukuk Dairesi, temyiz itirazlarının reddine ve kararın onanmasına karar verdi. Kararla birlikte kanser tedavisinde kullanılan ve muadili olmayan ilacın bedelinin SGK tarafından karşılanmasının önünde mani kalmadı.

Yerel mahkemenin verdiği karar ile ilacın fiyatının devlet tarafından karşılanmaya başladığını söyleyen Ateş’in avukatı Abdullah İlkkahraman, “Müvekkilim kanser hastası olduğu için kullanması gereken ilaç, SGK tarafından karşılanmayınca ödeme yaparak ilacı aldı. Biz de sıhhat garantisi gereği ve ilacın muadili olmadığı için bunu devletin karşılaması gerektiğini düşünerek dava yoluna gittik. Mahallî mahkemede görülen davada, mahkeme tarafımızı haklı gördü” dedi.

‘MÜVEKKİLİM KARARI GÖRMEDİ LAKİN…’

Müvekkilinin kararı göremediğini fakat bu kararın tüm kanser hastalarına umut verdiğini belirten İlkkahraman, “SGK’nin avukatları kararı istinafa taşıdı. İstinaf, lokal mahkemenin kararını yanlışsız buldu. Tekrar SGK avukatları davayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay da lokal mahkemenin kararının yerinde olduğunu ve kişinin kanser tedavisi sırasında muadili olmayan ilaçla ilgili bedeli devletin karşılaması tarafında karar vermiştir. Bu karar tüm kanser hastalarına umut verdi. Karar artık katılaşmıştır. Kanser hastalarını ve ailelerini çok büyük külfet altına sokan bu maddi durum bir nebze hafiflemiştir. Zira yaklaşık 30-35 bin lira üzere aylık ilaç bedeli ödemek zorunda kalıyorlardı” diye konuştu