Joe Biden: ABD’deki enflasyon artışının nedeni Ukrayna’daki savaş

ABD Lideri Joe Biden bugün açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi raporunun akabinde ülkedeki enflasyon artışı hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD Lideri Biden, enflasyonla çabanın “en büyük ekonomik öncelik” olduğunu belirtirken, ülkedeki yüksek fiyatlara Rusya- Ukrayna savaşının neden olduğunu tabir etti. Biden, “Ukrayna’da özgürlüğü savunmak için çalışmalarımıza devam ederken, ABD’de fiyatları aşağı çekmek için de çalışmalarımızı süratli bir formda yapmalıyız” dedi.

Biden, “Benzin pompasındaki fiyatlar enflasyonun değerli bir modülü ve Ukrayna’daki savaş bunun en değerli nedeni. ABD gelecek yıl rekor ölçüde petrol üretme yolunda ilerliyor. Fakat, ülkedeki petrol ve gaz ve rafineri sanayilerinin, çok kar elde etmek için Ukrayna’daki savaşın oluşturduğu zorlukları kullanmaması gerekir” sözlerini kullandı.

Biden petrol ve gaz şirketlerine “aşırı kar” gütmeme davetinde bulunarak, ABD Kongresi’nden halkın yüksek fiyatlar ile çaba etmesine yardımcı olacak bir yasa çıkarmasını istedi. Biden, “Kongre’yi bu ay nakliye maliyetlerini azaltmak için bir yasa tasarısı hazırlamaya ve masama getirmeye çağırıyorum, böylelikle malların fiyatını düşürebiliriz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.