İttifak içinde ittifak… Formül belli oldu

Saadet-Gelecek-DEVA arasında “ittifak içinde ittifak” görüşmeleri sürüyor. Karamollaoğlu’nun DEVA ve Gelecek Partisi ile birlikte ittifak içinde ittifak kurma söyleminde formül bulundu. İttifak içi üçlü ittifakın potansiyelinin yüzde 12’ye kadar çıktığı ifade ediliyor. Formüle göre CHP İYİ Parti ve Demokrat Parti ile aynı ittifak kanadında girecekler.

Independent Türkçe’den Nihat Arpacık Millet İttifakı’ndaki liste çalışmaları ve ‘ittifak içinde ittifak’ları masaya yatırdı.

ÜÇ PARTI MİLLETVEKİLİ ADAYLARINI TEK LİSTEDE GÖSTERECEK

Eğer bir mutabakat oluşursa bu üç parti milletvekili adaylarını tek listede gösterecek ve seçmenden bu şekilde oy isteyecek.

GÖRÜŞMELER SON DÖRTLÜKTE

Bu görüşmelerin önümüzdeki günlerde nihayete ereceği konuşuluyor ancak tam anlamıyla bir uzlaşma sağlanmış değil. Genel Başkan Yardımcıları düzeyinde yapılan görüşmeler devam ediyor.

Saadet Partisi, ittifak içi ittifakın kendi logosu altında yapılması gerektiğini masaya sürdü. Bunun gerekçesi olarak Saadet Partisi’nin 180 bin sandığa temsilci verebilecek olması.

Sandık kurulları en büyük 5 partinin müşahitleriyle kurulabiliyor. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) seçimlere Yeşil Sol Gelecek Partisi çatısı altında katılacak. Bu durumda HDP bu denklemden çıkarıyor ve Saadet Partisi dahil oluyor. Sandık başlarında itirazların oy çokluğuyla alınacağı hesap edilirse bu durum Millet İttifakı lehine bir avantaj olarak görülüyor.

Gelecek Partisi bu formüle sıcak yaklaşıyor. Davutoğlu cephesi, Saadet Partisi’nin teşkilat gücüyle birlikte büyük bir sinerji ortaya çıkarabileceği görüşünde.

DEVA 41 ŞEHRİ İSTEDİ

Ancak DEVA Partisi, bu ittifakın 41 şehirde kendi logosuyla yapılması konusunda ısrarcı. Ali Babacan’ın liderliğindeki DEVA, bazı şehirlerde kendi logosuyla bazı şehirlerde ise Saadet Partisi logosuyla girilmesi fikrinde diretiyor.

İTTİFAKIN OY POTANSİYELİ YÜZDE 12

Saadet Partisi yöneticileri, bu ittifakın önemli bir potansiyeli olduğunu belirtiyor. Profesyonellere yaptırılan 6 kamuoyu araştırmasının ayrı ayrı değerlendirilmesinde ittifak içi ittifakın yüzde 7’lik barajı aşacağı, yüzde 12’ye kadar yükselmesinin ise ihtimal dahilinde olduğu ifade ediliyor.

Bu tabloda bu ittifakın 30 ila 60 arasında milletvekili çıkarabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir