İngiltere’nin sığınmacıları Ruanda’ya göndereceği birinci uçak son anda iptal edildi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İngiltere hükümetinin Ruanda’ya gönderme kararı aldığı yedi sığınmacıdan birinin başvurusunu gün içinde öncelikli olarak inceledi ve bu kişinin gönderilemeyeceğine karar verdi.
BBC’nin haberine nazaran AİHM kararının akabinde, akşam saatlerinde yapılması planlanan birinci uçuş son anda iptal edildi.
Yerel saatle 22:30’da (TSİ 00:30) Wiltshire’daki bir askeri üsten havalanması planlanan uçak, son anda iptal edildi ve içindeki tüm yolcular indirildi.

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, AİHM kararının kendisini üzdüğünü lakin “bir sonraki uçuş için hazırlıklara başladıklarını” söyledi.

Konuyla ilgili bir “acil orta karar” açıklayan AİHM, planlanan uçuşa birkaç saat kala K.N. isimli Iraklı sığınmacının Ruanda’ya gönderilemeyeceğine karar vermişti.
AİHM, İngiltere’deki hekimlerin bu kişinin azap mağduru olabileceği tarafındaki bulgusunu hatırlattı. K.N.’nin avukatları Salı günü İngiltere’deki Yüksek Mahkeme’ye müracaatlarından bir sonuç alamamaları üzerine AİHM’e başvurmuştu.
AİHM’in kararı öncesinde İngiltere yargısı, sığınmacıların Ruanda’ya gönderilmesine bir pürüz bulunmadığına hükmetmişti. (HABER MERKEZİ)