İlhan İrem için cenaze merasimi düzenlendi

Şarkıcı ve kelam müellifi İlhan İrem, böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybetti.

İrem için bugün Atatürk Kültür Merkezi’nde merasim düzenlendi.

Törene İrem’in eşi Hansu İrem, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, İstanbul Vilayet Kültür Müdürü Coşkun Yılmaz’ın ortalarında bulunduğu siyasetçiler, sanatkarlar ve sevenleri katıldı.

Dostları İlhan İrem’i anlattı

Törene Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da çelenk gönderdi.

İlhan İrem’in müzikleriyle hazırlanan kısa görüntünün de gösterildiği merasimde konuşmalar yapıldı.

Töreni takipçilerine canlı yayınladılar

AA’nın haberine nazaran dostları İlhan İrem’i anlatırken, konuşmaların akabinde İrem’in naaşı İBB zabıta merasim taburu tarafından cenaze namazı için Bebek Camii’ne götürüldü.

Cenaze merasimine cep telefonları ile yapılan canlı yayınlar damga vurdu.

“İnatla kendi iç sesinin peşinden gitti”

AKM’de düzenlenen merasimde konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “İlhan İrem, müziğimize yaptığı inanılmaz katkılarının yanı sıra dünyayı yaşanılır kılan dönüştürücü gücün sevgi olduğunu inatla ve daima olarak vurgulayan büyük bir ozandı. Ben İlhan İrem denildiğinde dinleyenlerini huzura ve sükunete davet eden eşsiz sesini, yeni biçimler, alışılmadık tarzlar denemekten çekinmeyişini, tanınan müziğin dayatmalarına uymak yerine inatla kendi iç sesinin peşinden gidişini hatırlıyorum.

“Sen hiç sensiz kalmadın ki…”

Onu biricik ve özel kılan da bunlardı zati. ‘Nereden bileceksin ayrılığın acısını, sen hiç sensiz kalmadın ki…’ kelamlarıyla hafızalara kazınmış, aşıkların sözcüsü olmuştu. Güzelleştiren bir müzik yapıyordu. Düşmanlığı değil barışı hedefleyen, öfkenin yerine sevgiyi koyan İlhan İrem gidişiyle tüm Türkiye’yi birleştirmeyi başardı. Onu kaybettiğimiz için hepimiz çok üzgünüz. Onu müziğiyle, sözleriyle ve tabutunun Türk bayrağına sarılmasını isteyecek kadar büyük memleket aşkıyla sonsuza dek hatırlayacağız.” diye konuştu.

“Biz yan yana gelmedik, el sıkışmadık”

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu da “Ölüm haberi bana bildirildiğinde çok enteresan bir biçimde yanımdaki arkadaşıma İlhan İrem’i kaybettik ve akabinde ‘çok seviyordum’ dedim. Bu çok enteresan bir his. İnsanların içinde birtakım şeyler birikiyor ve bir an kaybedince hatırlıyorsunuz. Çok seviyordum lafını bana dedirtmesi çok enteresan. Biz yan yana gelmedik, el sıkışmadık. Bu duyguyu vermek, bunu verebilen bir insan olmak çok özel bir insan olmasına yetiyor.

“İlhan İrem, İstanbul’a emanettir”

Gerçekten insanların aklına kazınan, hisleri yerleştiren, kelamlarıyla düşündüren çok özel bir sanatçı. Bu türlü bir insanın bu ülkede yaşamış olması pahalıydı. Sanatçı duruşuyla herkesin kalbini kazanan bir insan. Bu an itibariyle İlhan İrem, İstanbul’a emanettir. İstanbul’da her türlü kendisini ve yapıtlarını yaşatmaya, onu özel pozisyonunda hissettirmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bebek Camii’nde kılınan cenaze namazının akabinde İrem, Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.