İdlib’de kitap fuarı açıldı

Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de kitap fuarı açıldı.

İdlib’in merkezindeki fuar, kitapseverleri bir ortaya getiriyor.

14 yayınevi, 40 bin kitap

Ziyaretçilerini 8 gün boyunca ağırlayacak olan fuarda 14 yayınevi ve 40 bin kitap yer alıyor.

Fuarda, kitapların yanı sıra Suriye’nin tarihi yapıtları, mescitlerini simgeleyen maketler, mozaik çalışmaları ve tablolar ziyaretçilerin ilgisini görüyor.

Tablolar da sergileniyor

Fuarın organizatörü Dr. Muhammed Seyyid, fuara Suriye’nin içinden ve dışından iştirak olduğunu söyledi.

Seyyid, “Fuarda Suriye’yi simgeleyen Halep Kalesi, Hama Su Değirmeni, Humus’taki Halid Bin Velid’in Mescidi ve Şam Kalesi’nin maketleri ile çok sayıda tablo sergilendi.” dedi.

Fuarın 11 yaşındaki ziyaretçisi

Kitap fuarını ziyaret eden 11 yaşındaki Abdullatif Yahya, çok sayıda kitap gördüğünü, hattatların standını gezdiğini, mozaik ve maketlerin sergilendiği kısmı de ziyaret ettiğini belirtti.

“Büyüyünce sanatçı olmayı hayal ediyorum”

Sergileri çok beğendiğini tabir eden Yahya, “Sergiyi gezdim. Fotoğraf çalışmaları umudu, acıyı ve hüznü söz ediyor. Büyüyünce mühendis olmanın yanı sıra sanatçı olmayı hayal ediyorum.” dedi.

Suriye’nin doğusundaki Deyrizor vilayetinden göç ederek ailesi ile İdlib’e yerleşen 11 yaşındaki Abdullah Abbud da arkadaşları ve ailesiyle birlikte fuarı ziyaret ettiğini söyledi.

“Şehrimi çok özledim”

AA’nın haberine nazaran, fuarda, zorla yerinden edildiği kentini simgeleyen köprünün maketini ve birtakım tabloları gördüğünü söz eden Abbud, “Şehrimi çok özledim. Umarım en kısa müddette geri dönerim.” diye konuştu.