Hububat Borsası İstanbul’a gelebilir

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) İdare Heyeti Lideri Kazım Taycı ve idare şurası üyeleri, tarım çıkarmasını Konya’dan başlattı. Bölgesel kesim ziyaretlerinde birinci olarak Konya Ereğli’de çeşitli temaslarda bulunan İHBİR Lideri Taycı ve idare konseyi üyelerine Ereğli Belediye Lideri Hüseyin Oprukçu ve sivil toplum örgütleri eşlik etti.

ÖNEMLİ BİR ROL ÜSTLENİRİZ

Ereğli’deki temasları sırasında dünya gündeminin en kıymetli unsurları ortasında yer alan ve Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortasında imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması’nı pahalandıran Taycı, bu muahedenin Türkiye için çok stratejik bir adım olduğunu ve yeni kapılar açabileceğini söyledi. Hububat koridorunun açılmasıyla Türkiye ve İstanbul’un hububat dalında çok kıymetli bir rol üstlendiğini vurgulayan Taycı, “Dünya buğday pazarına en büyük ihracat yapan iki ülke Rusya ve Ukrayna. Bölgenin hububatını tüm dünyaya açacak olmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Bu iş bizim için çok stratejik ve ilerde dünya Hububat Pazarı Borsası’nın İstanbul’a gelmesine kadar gidebilir. İstanbul artık çok kıymetli bir duruma geldi. Şayet savaş uzun sürerse ve bu uyumu İstanbul sağlayacaksa dünya hububat sayılarının belirleneceği yer İstanbul olabilir” dedi.

30-35 YILLIK SİYASET HAZIRLANMALI

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşın, Türk halkına ve siyasilere tarımın ne kadar stratejik olduğunu bir sefer daha gösterdiğini anlatan Taycı, şöyle devam etti: “Bindiğimiz araçlardan, elbiseden tasarruf edebiliriz fakat tükettiğimiz besinden tasarruf edemeyiz, bunu herkes gördü. Bizim otoriteden şöyle bir talebimiz var; en azından 30–35 yıllık bir tarım siyaseti hazırlanması gerekiyor. Topraklarımız ve yerlerimiz ziraat mühendisleriyle incelenerek, çiftçinin insiyatifine bırakılmadan planlamalar ve uygulamalarla takip edilmesi lazım. Örneğin, buğdaydan bir sene düzgün para kazanıldığında herkes buğday ekmeye başlıyor ve istikrar yok oluyor. Tarımda sağlıklı ve uzun vadeli siyasetimiz ve planımız olmalı.”

İHRACATTA GAYE TUTACAK

2021’den 2022’ye geçerken hububat bakliyat kesimi olarak ihracatta yüzde 40’lık bir performans artışı gösterdiklerini kaydeden Taycı, birinci 6 aylık sayılara bakıldığında da yüzde 31,5’lik artışla 5,44 milyar dolarlık ihracata ulaştıklarını belirtti. Taycı, 2022 için belirlenen 12,5 milyar dolarlık ihracat amacına ulaşabileceklerini öngördüklerini ve Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 5’ini gerçekleştirmiş olacaklarını kaydetti.

MSB: Birinci tahıl gemisi için uyum devam ediyor

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın inançlı biçimde dünya ülkelerine ulaştırılması ve bu hedefle birinci geminin sefere çıkabilmesi için İstanbul’da oluşturulan Müşterek Uyum Merkezi’nde çalışmaların devam ettiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın inançlı halde dünya ülkelerine ulaştırılması için İstanbul’da teşkil edilen Müşterek Uyum Merkezi’nde çalışmalar sürüyor. Tahıl yüklü birinci geminin Ukrayna limanlarından en kısa vakitte seyre başlamasına yönelik koordine de devam ediyor” tabirlerine yer verildi.