Gültekin Uysal altılı zirve öncesi konuştu: Bu masa ne çatlar ne yıkılır

Altı muhalefet lideri, Demokrat Parti’nin (DP) ev sahipliğinde bugün yeniden biraraya gelecek. Buluşma öncesi konuşan DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Bu masa öyle sağlam ki ne çatlar ne yıkılır. İktidar, safsata ve kara propoganda ile muhalefeti bölüp, masayı dağıtmak istiyor ama gayretleri boşuna” diye belirtti.

‘SANDIK GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ GÜNDEM MADDEMİZ OLACAK’

Sözcü‘den Emin Özgönül‘e konuşan Uysal, “Toplantıda, ülke sorunlarını konuşup, çalışmalarda geldiğimiz noktayı değerlendireceğiz. Daha önce trafoya kedi girdi, mühürsüz oy pusulaları geçerli sayıldı, ıslak imza dikkate alınmadı, ‘Atı alan Üsküdar’ı geçti’ denildi. Son yasa ile de seçim kurullarında, kıdemli hakim yerine hakimler arasında kura çekimini getirdiler. İstanbul’daki yerel seçimde endişeler zirve yaptı. Demokrasi hukuk, seçmen iradesi ve sandık güvenliği önemli gündem maddemiz olacak” dedi

Uysal şu ifadeleri kullandı:

“Bu masa öyle sağlam ki, ne çatlar, ne de yıkılır. Bizim irademiz, milletin derinleşen toplumsal talebi ve beklentisi var. İktidar, muhalefeti bölüp parçalamak üzerine bir gelecek planlıyor. Safsata ve kara propoganda ile masayı dağıtmak istiyor ama gayretleri boşuna. 6 lider arasında çok samimi ve medeni bir ortam, duygu birlikteliği var. Bizim bulunduğumuz ortamda sıcak rüzgârlar eser. Sayın Bakan, Sayın Başbakan, Sayın Genel Başkan resmiyeti de olmaz. İktidar yeni bir seçim yasası getirdi ve bu yasa Anayasa gereği bir yıl geçmeden yani 7 Nisan 2023’e kadar yapılacak seçimlerde uygulanamıyor. Ancak iktidar şartlara bakıp, kendisi için uygun göreceği bir tarihte de erken seçimi dayatabilir.”

BABACAN VE DAVUTOĞLU DETAYI

Uysal, 10 Nisan’da yaptığı bir paylaşımla Cumhurbaşkanı adayı ile ilgili beklentinin üç ölçüsü olduğunu söylemişti. “20 yıllık AKP döneminde sorumluluğa ortak olmamış olmak, seçilebilirlik ve seçim sonrası 20 yılda AKP tarafından ‘devr-i sabık’ muamelesine maruz kalan TC Devleti’ni kurucu bir ruhla yeniden tesis etme yetisi!” açıklamasını yapan Uysal’ın bu ifadeyle altılı masadaki Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nu hedef aldığı ileri sürülmüştü. (HABER MERKEZİ)