Google’dan eski PC’leri hızlandıran işletim sistemi: ChromeOS Flex

ABD’li teknoloji devi Google, bilhassa yavaş çalışan bilgisayarları Chromebook’a dönüştürecek yeni bir işletim sistemi sürümü bu yılın başlarında duyurmuştu.

Chrome OS Flex isimli yeni Chrome OS sürümünü resmi olarak kullanıma sunan şirket, bu sayede eski bilgisayarlara hafif ve süratli çalışan bir işletim sistemi sunuyor.

İndirmesi fiyatsız olan bu işletim sistemi sayesinde, artık yazılım güncellemesi almayan macOS ve Windows bilgisayarlar, birer Chromebook’a dönüşecek.

Hem Mac hem de Windows aygıtların ortak paylaşacağı özellikler ortasında Chrome tarayıcı, kullanıcı arayüzü, Android ile aygıtlar ortası entegrasyon, bulut senkronizasyonu ve Google Asistan yer alacak.

Dakikalar içinde kurulum

İşletmeler ve okullar için tasarlanan Chrome OS yeni sürümü, eski PC’lerde ve Mac’lerde çalışacak halde tasarlandı. Google’ın blog gönderisine nazaran işletim sistemi, dakikalar içinde bilgisayarlara kurulabilecek.

Google, Chrome OS Flex’in bir Chromebook’taki Chrome OS ile birebir görüneceğini ve emsal özellikler sunacağını açıkladı.

Her vakit açık Google Asistan ve Android telefon senkronizasyonu dahil tüm Chromebook özellikleri eski PC’lere gelecek.

Google’ın işletim sistemi Intel yahut AMD x86 işlemcilerle çalışıyor lakin ARM dayanağı şimdi bulunmuyor.

Google ChromeOS Flex sistem gereksinimleri

  • Intel yahut AMD x86-64 bit uyumlu
  • RAM: 4 GB
  • Depolama Alanı: 16 GB

Google, Chrome OS Flex ile bilgisayarını işletim sisteminin son sürümüne güncelleyemeyen yahut aygıtları değiştirmek için kâfi bütçeye sahip olmayan kullanıcıları maksat alacak.

Yeni işletim sistemine, aşağıdaki irtibattan ulaşabilirsiniz.