‘Erdoğan ziyaretinde cemevlerine ibadethane statüsü talebine yorum yapmadı’

Muharrem ayının birinci günü Ankara’da cemevi ve derneklere yönelik taarruzun akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, Mamak’taki Hüseyin Gazi Türbesi ve cemevini ziyaret etti.
BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine nazaran başta Hüseyin Gazi Derneği idaresi ile birtakım alevi örgütlerinin reaksiyon gösterdiği iftar programı 1,5 saat sürdü.

Bazı Alevi dedeleri ve akademisyenlerle buluşan Erdoğan, iftara katıldı ve Hüseyin Gazi türbesine geçerek, dua etti.

‘MECZUP DİYE GEÇİŞTİRMEYECEĞİZ DEDİ’

İftara katılan Çankaya Cemevi Derneği Lideri Ali Öz, ziyarete ait bilgi verdi. İftarda cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi taleplerini ilettikleri Cumhurbaşkanı’nın yorum yapmadığını belirten Öz şunları söyledi:
“Ama bundan bu türlü devletin yanımızda olduğunu söylediler. ‘Sizi yalnız bırakmayacağız, rastgele bir talebiniz olursa yerine getirmeye çalışacağız,’ dediler. Aslında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde kazanılmış bir dava var. Benim de lideri olduğum Çankaya Cemevi Derneği’nin açtığı dava sonucunda ‘Nerenin ibadethane olacağını kimse tayin edemez’ diye Yargıtay’ın kararı var.”
Ali Öz, Erdoğan’ın birlik ve beraberlik vurgusu yaptığını, cemevlerine yönelik taarruzların peşini bırakmayacaklarını söylediğini belirterek, “‘Meczup diye geçiştirmeyeceğiz, gerisinde hangi karanlık güçler varsa sonuna kadar gideceğiz’ dediler. Hem Cumhurbaşkanımız hem de İçişleri Bakanımız bunu söyledi” dedi.

‘TEPKİLER ANARŞİSTLİĞİN ÖTESİNDE BİR ŞEY’

Ziyarete yönelik birtakım Alevi derneklerinin yansılarını de pahalandıran Ali Öz, “Biz ilkel toplumlarda yaşamıyoruz. Bir devlet varsa, devletin kuralları da var. Devletin en zirvesindeki insanı tanımamak, onun gelmesinden rahatsız olmak, kaba tabirle anarşistliğin ötesinde bir şey” sözlerini kullandı.
Bütün siyasi partilere eşit aralıkta durduklarını, fakat ziyarete gelenlere de “niye geliyorsunuz” denmeyeceğini belirten Öz, bu ziyaretin cemevlerinin statüsünün tanınması açısından değerli olduğunu vurguladı: “Üstelik bize konuk olarak gelen beşerler reddedilmez. Cemevlerinin statüsünü tanıma açısından çok kıymetli bir şey, bize meşruiyet kazandırmaktadır. Bir de bu son periyotta çeşitli cemevlerine yapılan hücumlar karşısında, sayın Cumhurbaşkanı’nı, devlet yetkililerini yanında görmesi manalı bir şey.” (HABER MERKEZİ)