Erdoğan: Malezya ile aşı geliştirme çalışmaları yürütmeyi planlıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yerli ve ulusal aşımız TURKOVAC’ın Malezya’da kullanıma sunulması, aşı teknolojisi transferi ve birlikte aşı geliştirme çalışmaları yürütmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakub ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Malezya Başbakanı Yakub ve heyetini Ankara’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söz eden Erdoğan, şöyle konuştu:

*Ziyaretlerinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bugün yaptığımız görüşmelerde iktisat, yatırımlar ve ticaret başta olmak olmak üzere savunma sanayi, teknoloji, sıhhat, eğitim ve irtibat üzere çeşitli alanlardaki bağlarımızı kapsamlı halde ele aldık. İşbirliğimizi ileriye taşıma kararlığımızı bir defa daha teyit ettik.

İki ülke ortasındaki münasebetleri stratejik iştirakten kapsamlı stratejik iştirak düzeyine yükseltme kararı aldıklarını söyleyen Erdoğan şunları kaydetti:

*Malezya birebir vakitte Asean bölgesindeki en büyük ticari paydaşımız pozisyonundadır. Salgına karşın ticaret hacmimiz geçen yaklaşık yüzde 50 artışla 3 buçuk milyar dolar düzeyini aşmıştır.

*Bu yılın altı ayındaki sayılar da istikrarlı artışın devam ettiğini gösteriyor. Mevcut ivme 20 belirlediğimiz 5 milyar dolarlık ticaret hacmi amacımızı kısa müddette yakalayacağımıza işaret ediyor.

*Serbest ticaret mutabakatımızın hizmetler, yatırımlar ve elektronik ticareti kapsayacak formda genişletilmesinin, ekonomik ve ticari bağlarımızı daha da güçlendireceğine inanıyorum.

*Bu güncellemeyle amaçlarımıza daha süratli adımlarla ilerleme, mal ve hizmet ticaretini daha istikrarlı hale getirme imkanına kavuşacağız.

Malezya Başbakanı Yakub ile yeni işbirliği ve yatırımlara ait fikir alışverişinde bulunduklarını kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

*Gıda güvenliği, güç, etraf ve iklim değişikliği üzere günümüzün meydan okumaları karşısında dayanışmamızı arttırma konusunda mutabık kaldık.

*Yerli mesken ulusal aşımız TURKOVAC’ın Malezya’da kullanıma sunulması, dahil birlikte aşı geliştirilmesine yönelik birlikte çalışmalar yapmayı planlıyoruz.

*Sağlık, sıhhat turizmi, savunma sanayi, eğitim ve bağlantı alanlarında yeni muahedeler imzalamak suretiyle bağlarımızın ahdi tabanın tahkim ettik.

Görüşmelerde şimdiki ve global bahisler üzerinde de durduklarını tabir eden Erdoğan, bu kapsamda İslam dünyasını yakından ilgilendiren İslam düşmanlığı probleminin de ele alındığını bildirdi.

Erdoğan, “Dayanışmalarımızı farklı platformlarda artırarak bilhassa sürdürme kararlığımızı vurguladık. Türkiye olarak Yine Asya Teşebbüsümüzle, kazan-kazan anlayışıyla Asya’daki tüm kardeşlerimizle iş birliğimizi güçlendirmek için çalışıyoruz. İlgilerimizi diyalog iştiraki düzeyine çıkarmayı hedefliyoruz. Asya pasifik bölgesine yönelik teşebbüslerimizde Malezya takviyesini hissettiğimizi söz etmek istiyorum” diye konuştu.

Öte yandan, Malezya ve Türkiye ortasında farklı alanlarda işbirliklerini içeren 7 muahede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yakub huzurunda imza altına alındı. (İHA)