Elektrikli araç satışları Türkiye’de yüzde 154 arttı

PwC’nin strateji danışmanlığı kümesi Strategy& PwC Autofacts, global ölçekte hazırladığı Elektrikli Araç Satışları İncelemesi’nin 2022 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını yayınladı.

Sonuçlara ait yapılan açıklamaya nazaran, bataryalı elektrikli araçlar, bu yılın durgun araç piyasasında en çok tercih edilen araç türü oldu. 2022’nin birinci yarısında global bataryalı elektrikli araç satışları, evvelki yılın birebir devrine göre yüzde 81 artarken, Çin bu artışın büyük kısmında hisse sahibi oldu.

Çin’deki BEV satışları, 2022’nin birinci yarısında 2021’in tıpkı devrine nazaran iki katını aşarak 2 milyona ulaştı. Fişli hibrit (PHEV) satışlarında büyüme Çin’de daha da süratli ilerleyerek, 2021’in birinci yarısına kıyasla, 2022’nin birinci yarısında yüzde 170 arttı. Bununla bir arada PHEV mutlak satış sayısı, BEV’lere nazaran kayda bedel derecede az gerçekleşti

EN ÇOK BÜYÜME İNGİLTERE’DE, ALMANYA’DA İSE TEŞVİKLER AZALIYOR

2022’nin birinci yarısında genel PHEV satışları, 10 Avrupa pazarında evvelki yılın birebir devrine göre yüzde 14 azaldı. Başka Avrupa pazarlarında ise Hollanda ve İsveç, BEV satışlarında en büyük artışı kaydetti. 2021’in birinci yarısına nazaran 2022’de Hollanda’da yüzde 82, İsveç’te ise yüzde 77 artış oldu. İsveç’in BEV pazar hissesinde son periyotta kayda bedel artış yaşandı.

2020’de yüzde 9 olan oran, 2022’nin birinci yarısında yüzde 27’ye ulaştı. Hollanda ise BEV pazarının düzgün geliştirilmiş şarj altyapısının avantajlarından faydalandı. Bu periyotta en çok büyüme İngiltere’de gözlenirken, BEV pazar payı yüzde 14 oldu. BEV’lerin hayli yaygınlaşmasıyla, İngiltere hükümeti elektrikli araç satın alırken sağlanan 1.500 pound kıymetindeki hibeyi kaldırdı.

Almanya da 2023’ten başlayarak BEV teşviklerini kıymetli ölçüde azaltmaya hazırlanıyor. PHEV teşvikleri ise bu yılın sonunda kaldırılacak.

Rapora nazaran, araba üreticileri, elektrikli arabaların gelecekteki rekabetine hazırlanmak için çeşitlerini artırdı. Üreticiler, BEV’lerde segmentasyona giderken, uzun menzilli binek otomobiller pazarda kıymetli bir yer tuttu.

Kişisel araçlar dışında, büyük firmaların filoları da BEV araçları kullanmak için adımlar attı. Hertz, Venmo, Fedex üzere firmalar, sıfır emisyon amaçları çerçevesinde büsbütün BEV’leri kullanmak için teşebbüslerde bulundu.

Tesla ve Audi üzere BEV alanında öncü firmalar da şarj istasyonlarını çoğalttı ve kullanıcıya daha ulaşılabilir bir şoför tecrübesi sağlamak için projeler başlattı.

“TÜRKİYE, ELEKTRİKLİ ARAÇ PAZARINDA İDDİALI”

Açıklamada bahse ait görüşlerine yer verilen Strategy& PwC Autofacts Ortağı Kağan Karamanoğlu, “Genel olarak, Türkiye’de toplam elektrikli araç satışları 2022’nin birinci yarısında evvelki yılın tıpkı devrine göre yüzde 9 artarak yüzde 8 pazar hissesine erişti. Bununla birlikte üretimdeki darboğaz nedeniyle global BEV satışlarının artışı kısa vadede sürat kaybediyor.

Yine de Almanya ve öteki kilit pazarlarda BEV’lerin pazar hissesi büyümeye devam ediyor. Geleceğin bataryalı elektrikli araç üreticilerinden biri olan Türkiye, BEV pazarının önde gelenlerinden biri olma konusunda tezli. Türkiye’de 2022’nin birinci yarısında BEV satışları, evvelki yılın birebir devrine göre yüzde 154 artarak 2 bin 263 üniteye yükseldi.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA